در مردان نخستین نشانه های سوزاک عموماً 2 روز تا 2 هفته بعداز مواجهه با باکتری ظاهر می شوند. ابتدا ممکن است دچار نوعی احساس مورمور شدن در مجرای ادراری شوید. چند ساعت بعد، ادرار کردن دردناک می شود و متوجه خروج ترشحات شیری رنگی از مجرای ادراری خواهید شد. با پیشرفت عفونت درد مجرا واضح تر شده و مقادیر زیادی ترشحات خامه ای شکل و چرک مانند از آن خارج خواهد شد.

در زنان نشانه ها ممکن است با 1 الی 3 هفته تأخیر ظاهر شوند یا اصلاً نشانه ای در کار نباشد. این عفونت معمولاً گردن رحم و سایر اعضاء تناسلی همین طور مجرای ادراری را در گیر می کند. ممکن است دچار سوزش ادرار، تکرر ادرار و دستپاچگی (حالت اورژانسی برای رفتن به دستشویی) شوید و ترشحات چرک مانندی از مهبل (واژن) یا مجرای ادراری تان خارج گردد.

در 50 درصد زنان، تنها نشانه سوزاک افزایش مختصر ترشحات و کمی التهاب است که ممکن است فقط در معاینه لگنی مشهود باشد نشانه های سوزاک غالباً آن قدر خفیف و جزئی هستند که بسیاری از زنان متوجه آن نمی شوند.

در بسیاری از موارد، تنها مدرک مبتلا بودن یک زن به سوزاک، آگاهی از وجود بیماری در فردی است که زن با او تماس جنسی داشته است.

در هر دو جنس احتمال بروز سوزاک مقعدی در پی تماس جنسی را از مقعد با فرد آلوده یا از طریق گسترش عفونت از ناحیه تناسلی به مقعد وجود دارد. این عارضه می تواند باعث ناراحتی در ناحیه مقعد و ترشحات چرک مانندی از سوراخ مقعد گردد. اما در بیشتر موارد هیچ نشانه های وجود ندارد. تماس جنسی با سکس از راه دهان هم می تواند منجر به سوزاک حلقی شود که گلو درد و بلع دردناک را به دنبال خواهد داشت. در اینجا هم بسیاری از افراد فاقد نشانه واضحی هستند. در صورت انتقال عفونت به چشم ها،احتمال قرمزی و التهاب چشم (ورم ملتحمه) وجود دارد.

برای تشخیص قطعی سوزام پزشک از ترشحات عفونی نمونه برداری کرده و برای بررسی به آزمایشگاه ارسال می کند. این کار بایستی قبل از تجویز آنتی بیوتیک صورت گیرد. نشانه های سوزاک مشابه بسیاری از بیماری های مقاربتی دیگر است، از این رو اطلاع دقیق از علت اصلی آنها بسیار حایز اهمیت است. گاهی اوقات ممکن است فرد به بیش از یک بیماری مقاربتی مبتلا باشد، به همین خاطر اگر سوزاک داشته باشید معمولاً پزشک از آزمایشگاه درخواست آزمایش سیفلیس هم می کند

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: