علایم و نشانه ها

• ترشحات غلیظ و چرک مانند از مجرای ادرار • سوزش و تکرر ادرار

سوزاک که عامل آن نوعی باکتری موسوم، به نایسریاگتوره ای می باشد، از بیماری های مقاربتی شایع به شمار می رود. در ایالات متحده، هرساله تقریباً 500000 مورد سوزاک گزارش می شود. این بیماری در افراد 15 تا 29 سال شایع تر است و هم مردان و هم زنان را درگیر می سازد.

حدود نیمی از زنان مبتلا اصلا نشانه ای ندارند که همین مسئله خطر انتقال بیماری توسط آنها را افزایش می دهد. مردان هم جنس باز هم ممکن است نشانه ای نداشته باشند به خصوص مواقعی که عفونت در ناحیه حلق یا راست روده (مجرای مقعد) رخ می دهد.

سوزاک تا چه حد جدی است ؟

سوزاک نوعی عفونت حاد است که در صورت عدم درمان مزمن می شود. در مردان، سوزاک ممکن است منجر به التهاب اپیدیدیم یا اسپرم راه شود در زنان می تواند به رحم و لوله های فالوپ گسترش پیدا کرده و به بیماری التهابی لگن منجر گردد. بیماری لگن (PID) می تواند به پیدایش جوش هایی در لوله های رحمی و ناباروری منتهی شود.

سوزاک در مواردی که از طریق جریان خون، عفونت را به نقاط دیگر بدن منتقل می کند. احتمال بروز تب جوش های پوستی، درد مفصلی و سفتی عضلات هم وجود دارد. این عوارض می توانند باعث آسیب جبران ناپذیر مفصل شوند. در صورت درمان مناسب عفونت سوزاک معمولاً علاج پذیر است، اما چندین نوع از باکتری های گنوکوکسی از مدت ها پیش نسبت به آنتی بیوتیک ها مقاومت پیدا کرده اند.

درمان

در صورت ابتلا به سوزاک خودداری از تماس جنسی تا برطرف شدن کامل عفونت بسیار حایز اهمیت است پزشک برای درمان عفونت آنتی بیوتیک هایی تجویز خواهد کرد. او ممکن است مصرف مسکن های معمولی و بدون نسخه را هم به شما توصیه کند.

مداوای عمومی عوارض سوزاک در مردان شامل نشستن در وان یا تشت آب داغ و در صورت التهاب اپی دیدیم یا اسپرمراه، استراحت در بستر، کمپرس سرد و عدم تحرک می باشد و در زنان عفونت لوله های فالوپ نیاز به استراحت در بستر و احتمالاً درمان جراحی در صورت برطرف نشدن عفونت دارد. پزشک به احتمال قوی به شما توصیه خواهد کرد در فواصل منظم برای اطمینان از ریشه کن شدن عفونت تحت آزمایش قرارگیرید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: