علایم و نشانه ها

• ادرار دردناک • در زنان ترشحات واژن (مهبل) • در مردان ترشحات مجرای ادرار

تراخم نوعی عفونت دستگاه تناسلی در مردان و زنان است که توسط باکتری گلامیدیا تراکماتیس ایجاد می شود. این باکتری از طریق تماس جنسی چه مهبلی و چه مقعدی منتقل می گردد. مالیدن چشم ها یا دست های آلوده به ترشحات عفونی و مرطوب می تواند باعث ایجاد عفونت خطرناکی در چشم گردد. گلامیدیا تراکماتیس شایع ترین علت کوری در سرتاسر دنیاست. این باکتری باعث عفونت چشمی شدیدی در بچه ها در بسیاری از کشورهای در حال توسعه از جمله هند، آفریقا و خاورمیانه می شود. مادر می تواند این عفونت را در خلال زایمان به نوزاد منتقل کرده و باعث ایجاد سینه پهلو در وی شود.

تشخیص

تشخیص عفونت تراخم در ناحیه تناسلی کار دشواری است. زیرا نشانه های آن اندک بوده و در مواردی اصلاً وجود ندارند. در صورت وجود نشانه ها، آنها شباهت زیای با سوزاک دارند. در مردان عفونت کلامیدیایی می تواند باعث سوزش ادرار و خروج ترشحاتی از مجرای ادراری شود. این نشانه ها البته خفیف تر از سوزاک بوده و ممکن است 1 تا 3 هفته پس از تماس جنسی پدیدار شوند. زنان ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشند یا دچار نشانه هایی مثل سوزش ادرار، ترشحات رقیق از مهبل یا درد زیر شکم شوند، اما در بسیاری از موارد تنها باید به گفته فرد مبنی بر مبتلا بودن آنها به این عفونت استناد کرد. آزمون های مربوط به عفونت کلامیدیایی عبارتنداز : شناسایی باکتری در ترشحات به دست آمده از گردن رحم (در زنان) یا ترشحات مجرای ادرار (پیشابراه) یا مایع منی (در مردان)

تراخم تا چه حد جدی است ؟

در مردان عفونت های کلامیدیایی می توانند باعث التهاب اپی دیدیم (اسپرم راه) و التهاب پیشابراه شوند و در زنان باعث عفونت پیشابراه و التهاب گردن رحم و سایر اعضاء موجود در لگن می شوند. اگر با فردی که آلوده به این باکتری است تماس جنسی مقعدی داشته باشید این میکروب می تواند باعث التهاب راست روده (مجرای مقعد) شود. در نوزادان احتمال بروز ورم ملتحمه یا سینه پهلو در 2 هفته اول زندگی وجود دارد.

درمان

همسر فرد مبتلا هم باید درمان شوند، حتی اگر نشانه ای هم نداشته باشند در غیر این صورت احتمال پاس دادن بیماری به یکدیگر به دفعات وجود دارد. با درمان آنتی بیوتیکی، عفونت باید در عرض 1 الی 2 هفته برطرف شود. در غیر اینصورت مجدداً به پزشک مراجعه کنید او احتمالاً آزمایش های دیگری را برای تصمیم گیری بر روی تغییر و تعدیل داروها، درخواست خواهد کرد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: