اولیه • ضایعات بدون دردی بر روی آلت تناسلی، مقعد (از راست روده)، زبان یا لب ها • بزرگی گره های لنفی در ناحیه کشاله ران

ثانویه

• جوش هایی بر روی قسمتی از بدن، به ویژه کف دست ها و پاها • ضایعاتی در دهان (دهان درد) • تب • سردرد • درد و ناراحتی استخوان ها و مفاصل

ثاللثیه

• عفونت منتشر، که اعضاء داخلی بدن از جمله: استخوان ها، قلب مغزو نخاع را درگیر می کند.

سیفلیس، بیماری پیچیده ای است که توسط باکتری ترپونما پالیدرم ایجاد می شود. اگرچه زمانی بسیار شایع بود، اما مدتی است شیوع آن در مقایسه با سوزاک و تراخم در بین افراد ناهمجنس گرا، رو به کاهش نهاده است. اما، اخیراً موارد بروز سیفلیس در مناطق فقیر نشین شهری در ایالات متحده و در میان افراد مبتلا به ایدز پیدا کرده است. این میکروب که معمولاً از راه تماس جنسی منتقل می شود، از طریق پارگی ها یا ساییدگی جزئی پوست یا غشاء های مخاطی به بدن فرد راه پیدا می کند. این بیماری می تواند از طریق خون آلوده و از مادر به چنین در خلال حاملگی (سیفلیس مادرزادی) هم منتقل شود.

بیماری های نوظهور

عوامل عفونت را ممکن است ارگانیسمها یا سازواره هایی قدرتمند باشند. حتی با وجود غلبه بر یک بیماری عفونی، سر و کله بیماری جدیدی پیدا می شود، یا همان بیماری قبلی خود عود می کند، البته این، چیز تازه ای نیست. میکروب ها قرن هاست که در حال سفر هستند و توسط جوندگان، کک ها، حشرات، پرندگان و انسان ها به سرتاسر این کره خاکی برده شده اند. با کمال تأسف، همین طور که اشتها از نقطه ای به نقطه دیگر منتشر می شوند، قادرند خرابی هایی را در زندگی انسان ها به بار آورده و همه گیری هایی همچون طاعون خیارکی، آبله و در این سال ها ایدز، را ایجاد کنند.

عوامل محیطی هم می توانند بر ظهور، بیماری ها تأثیر بگذارند. مثلاً سیل قادر به انتقال عوامل بیماری را از منطقه ای به منطقه دیگر است تغییرات آب و هوایی ممکن است شرایط مناسبی را برای افزایش ناقلین بیماری، مثل جوندگان فراهم سازد. حومه مناطق جنگلی و پر درخت هم امکان بیشتری برای مواجهه با کنه های آلوده و سایر حشرات فراهم می کند.

میکروب ها هم قابلیت ایجاد تغییر در خود را دارند. باکتری ها و ویروس ها مرتب به گونه های جدیدی جهش پیدا می کنند. با این کار نه تنها قدرت عفونت زایی خود را افزایش می دهند، بلکه نسبت به داروهای مورد استفاده در مبارزه علیه آنها هم مقاوم تر می شوند.

قسمت زیر، به بحث و بررسی چند بیماری عفونی که اخیرا پدیدار شده اند یا مجدداً سر و کله آنها پیدا شده است می پردازد. این بیماری ها ضرورتاً جدید یا شایع نیستند- اما در عوض این نکته را به ما یادآور می شوند که علیرغم همه دانش مادر زمین طب و فن آوری- نیاز به مبارزه علیه بیماری ها، هرگز به شکل واقعی برطرف نشده است. سیاه زخم

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
: امتیاز : 1 تعداد رای : 0
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: