قبلا خوانده ام که وازکتومی می تواند منجر به سرطان پروستات شود؟ آیا این امر صحت دارد؟

در دو پژوهشی که اخیراً به وسیله تیمی به سرپرستی دکتر ادوارد جیووانوکسی از برینگهامخ و بیمارستان زنان و دانشگاه هاروارد انجام شده است، گزارش شده است که به نظر می رسد وازکتومی به مقدار قابل ملاحظه ای خطر ابتلای به سرطان پروستات را در مردان افزایش می دهد.آنها همچنین دریافته اند که هرچه مدت زمان بیشتری از انجام وازکتومی گذشته باشد خطر ابتلا به سرطان پروستات هم بیشتر است.

پژوهش دیگری نشان داد مردانی که بیش از 20 سال قبل وازکتومی شده بودند با احتمال 89 درصد بیشتر از مردانی که تحت این عمل قرار نگرفته بودند با سرطان پروستات مواجه شدند.

چرا یک وازکتومی باید خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد ؟

کسی واقعاً نمی داند و به احتمال زیاد هیچ علت و معلول خاصی در کار نیست. بررسیهای پیشین هم در رابطه ای ناموفق بوده اند.

اگر من تحت عمل وازکتومی، مجرای وابران خود را بسته ام، آیا می توانم دوباره آن را به صورت اول خود برگردانم ؟

مجله انجمن پزشکی آمریکا که این پژوهشها را چاپ کرد به عنوان سرمقاله عنوان کرده است که دانسته های مقدماتی تر از آن است که بتوانیم بازگرداندن وازکتومی به صورت اول را عامل کاهش خطر سرطان پروستات در نظر بگیریم. در این مقاله آمده است مردانی که از وازکتومی شده اند، باید به تو.صیه انجمن سرطان آمریکا مبنی بر غربالگری منظم، عمل کنند.

چه چیزی باعث سرطان پروستات می شود ؟

هم مطالعات اپیدمیولوژیکی (همه گیری)، هم بررسیهای آزمایشگاهی نشان داده اندکه ارتباط آشکاری بین سرطان پروستات و آندروژنها، هورمونهای مردانه، خصوصاً تستوسترون، وجود دارد. بررسیهای بی شمار دیگری ارتباط بین یک رژیم غذایی پرچربی و سطح بالای تستوسترون را مطرح کرده اند. به نظر می رسد مردانی که سطوح بالاتری از تستوسترون را دارند، به میزان بیشتری مبتلا به سرطان پروستات هستند. مثلاً سطوح تستوسترون در سیاهان آمریکایی و آفریقایی نسبت به سفیدپوستان آمریکایی کمی بالاتر است. جالب است که مطالعات کالبد شکافی نشان داده است که میزان سرطان پنهان پروستات یا سرطانهای میکروسکوپی که رشد آهسته ای دارند، در مردان، در همه جای دنیا یکسان است. اما در کشورهایی که مردم چربی بیشتری می خورند و سطح تستوسترون بالاتری دارند، احتمالاً این سرطانها به سرطانهای رشد یافته تبدیل می شوند که مهاجم ترند یعنی انتشار می یابند و به سختی درمان می شوند.

برخی مردان مبتلا به سرطان پروستات تحت درمان حذف تستوسترون- با جراحی یا درمان هورمونی- قرار می گیرند. معمولاً سرطان آنها برای ماهها یا حتی سالها سیر نزولی می یابد اما با اینکه تستوسترون وجود ندارد سرانجام توده های سرطانی عود می کنند. هیچ کس واقعاً نمی داند چگونه تستوسترون منجر به سرطان پروستات می شود یا چگونه سرطانها می توانند بدون وجود آن عود کنند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: