پس آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات می تواند وجود سرطان را قبل از اینکه توده سخت قابل لمسی در پروستات به وجود آید، تشخیص دهد ؟

مواردی وجود دارد که سطوح آنتی ژن اختصاصی پروستات 10 سال قبل از اینکه سرطان قابل تشخیص شود در محدوده طبیعی خود افزایش می یابد.در تحقیقی در دانشگاه جان هاپکینز با استفاده از سرم ذخیره شده افراد، مشخص شد بین افزایش سالانه ناچیز سطوح آنتی ژن اختصاصی پروستات و تشخیص بعدی سرطان پروستات، ارتباط وجود دارد. با وجودی که سطوح آنتی ژن اختصاصی پروستات با بالا رفتن سن مردان افزایش می یافت، میزان این تغییرات در مردانی که سرانجام سرطان پروستات در آنان تشخیص داده شد به میزان قابل ملاحظه ای بالاتر از دیگران بود.

به نظر می رسد آنتی ژن اختصاصی پروستات حساسیت کافی برای اینکه ابزار تشخیصی مناسبی برای سرطان پروستات باشد را داراست. این طور نیست ؟

این آزمایش حساس است، بسیار خوب- خیلی حساس. هرچند همان گونه که در بخش قبل گفتیم این مسئله بسیار مورد اختلاف است.

دو مشکل اساسی در مورد آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات وجود دارد. اول اینکه این آزمایش ممکن است نتیجه نادرستی به ما بدهد. دیگر اینکه ممکن است اطلاعاتی بیش از آنچه لازم است بدانید در اختیار شما قرار دهد.

منظور شما از اینکه نتیجه اشتباهی به من بدهد چیست ؟

نتایج آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات اغلب منفی کاذبند. یعنی با وجودی که شخص مبتلا به سرطان پروستات است طبیعی اند. در بررسیها، در 20 تا 40 درصد مردان با وجود ابتلا به سرطان موضعی پروستات سطوح آنتی ژن اختصاصی پروستات آنان طبیعی بود. نتایج مثبت کاذب یا سطوح بالای آنتی ژن اختصاصی پروستات در هنگامی که سرطانی وجود ندارد نیز شایع اند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: