وظیفه بعدی تعیین مرحله یا میزان گسترش سرطان است. اینکه آیا سرطان در محدوده پروستات حفظ شده است؟ آیا به غدد لنفاوی منتشر شده است ؟

آیا در استخوانها توده سرطانی وجود دارد؟ مرحله بندی، یا تعیین اینکه سرطان به چه مرحله ای رسیده است از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا درمان براساس آن صورت می گیرد. در گذشته معاینات راست روده برای تعیین مراحل سرطان پروستات مورد استفاده قرارمی گرفتند. اما علاوه بر اینکه قدرت تشخیصی آن کمتر از میزان مورد انتظار بود متعجب نخواهید شد اگر بگوییم این معاینات چندان هم دقیق نبودندو در حال حاضر چنیدن تست خونی و تکنیکهای تصویربرداری در دسترس اند که بسیار موثرتر می باشند.

اگر سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات متوسط باشد چه ؟ آیا باید بافت برداری شود ؟

پزشکان به میزان روزافزونی به مردانی که سطح آنتی ژن اختصاصی آنها بین 4 تا 10 نانوگرم در میلی لیتر است دستور بافت برداری و سونوگرافی می دهند. برخی متخصصین معتقدند که این عمل زیاده روی است. مثلاً فرد لی معتقد است بافت برداریهای فراوانی به وسیله اورولوژیستهایی که قادر به بررسی صحیح تصویرهای سونوگرافی نیستند، انجام می شود. او توصیه می کند: شما مجبور نیستید هر روز یک بار بافت برداری شوید.

اجازه ندهید هر پزشکی فقظ به این دلیل که سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات در شما بالاست از شما بافت برداری کند. او تأکید می کند : سونوگرافی تنها زمانی انجام شود که تصاویر سونوگرافی متخصصاننه بررسی شود. او معتقد استاین عمل وضعیت پروستات آنان را هم مشخص خواهد کرد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: