در زنان رخدادی که به بهترین شکل رابطه پیچیده میان فعالیت غدد درون ریز و کارکرد جنسی را نشان می دهد که طی آن، خون و مواد مخاطی کنده شده و از واژن خارج می شود، عادت ماهانه نامیده می شود. عادت ماهانه، بخشی از دوره 28 روزه قاعدگی است که توسط یک سیستم فیدبک(بازخور) هورمونی کنترل می شود که تنظیم آن نیز به نوبه خود، توسط هیپوتالاموس و هیپوفیز مغز صورت می گیرد. این مهم ترین عمل نشانه باروری و تولید مثل در جنس مونث بالغ بوده و دارای تعامل و فرآیندهای فیزیولوژیکی پیچیده ای می باشد.

شروع چرخه های منظم قاعدگی نشاندهنده کامل شدن رشد جنسی طبیعی است. سن متوسط شروع قاعدگی 5/12 سالگی می باشد و انحراف معیار آن 2/1 سال است. در این زمان، رشد جسمی نوجوان شتاب بیش تر گرفته و نیاز بدن به مواد مغذی مورد نیاز، مانند پروتئین نسبت به افراد بزرگسال روند سریعتری را به خود می گیرد.

معمولاً جهش رشد در دختران به طور متوسط در 5/10 سالگی شروع می شود. هم چنین، در دختران علائم اولیه بلوغ معمولاً در سن 10 سالگی در بدن ظاهر می شود که همراه با جهش و تغییر ناگهانی در قد، وزن، و بزرگ شدن نوک سینه ها می باشد (تقریباً 2 سال قبل از نخستین عادت ماهانه) یک سال قبل از بروز اولین قاعدگی، رشد اصلی قد مشخص می گردد.

در حال حاضر، سن قاعدگی بین تا 16 سالگی می باشد. بنابراین، قاعدگی زودرس (قبل از 9 سالگی) و قاعدگی دیررس (بعد از 16 سالگی) باید مورد مطالعه و پی گیری پزشکی قرار گیرد. چرخه کامل قاعدگی معمولاً 21 تا 35 روز به طول می انجامد، که در همه زنان یکسان نیست. اما به رغم در نظر گرفتن تفاوت های فردی می توان گفت که چرخه های کمتر از 21 و بیش تر از 35 روز، غیر طبیعی هستند. هر یک از مراحل چرخه قاعدگی به وسیله سطوح متغیری از انواع هورمون ها کنترل می گردد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
: امتیاز : 1 تعداد رای : 0
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: