به درد ناحیه تحتانی شکم و احساس ناراحتی، درست قبل از شروع قاعدگی، یا در طول قاعدگی را دیسمینوره گویند. دیسمینوره، به 2 قسمت تقسیم می شود :

الف) دیسمینوره اولیه primary Dysmenorrhoea

دیس منوره بدون ارتباط با پاتولوژی لگنی که معمولاً در نوجوانی شروع می شود و عامل واضحی ندارد.

ب) دیسمینوره ثانویه secondary Dysmenorrhoea

دیسمینوره ناشی از یک ضایعه لگنی در نتیجه اختلال و بیماری اعضاء تولید مثل که معمولاً پس از 20 سالگی شروع می شود. الف- دیسمینوره اولیه : حدود 80% تا 90% دردهای قاعدگی از این نوع هستند و علت آن، آزاد شدن و افزایش موادی در بدن، موسوم به پروستاگلاندین می باشد. در نتیجه، بروز انقباضات شدید عضلات رحم و عروق، پریود دردناک ایجاد می شود.

دیسمینوره اولیه فقط در سیکل های قاعدگی که همراه با تخمک گذاری است، رخ می دهد. بنابراین، در یکی دو سال او شروع بلوغ (در شروع قاعدگی) رخ نمی دهد (زیرا در این دوران سیکل های قاعدگی معمولاً با تخمک گذاری همراه نیست)، این نوع درد قاعدگی، در سنین بعد از 25 سال کاهش می یابد و اغلب در 30 سالگی از بین می رود و هم چنین به طور معمول پس از زایمان از شدت آن کاسته می شود. دردیک حالت قولنجی دارد، بدین ترتیب که هر 20 تا 30 دقیقه یکبار برای مدت 2 تا 4 دقیقه بسیار شدید می شود و سپس کاهش یافته، یا قطع می شود و یا مجدداً حدود نیم ساعت بعد تکرار می شود. درد، بیش تر در ناحیه زیر دل (کرامپهای پایین شکم که به صورت موجی هستند)، پشت و لگن احساس می شود و ممکن است همراه با سردرد، تهوع، بی اشتهایی، اسهال و تحریک پذیری باشد. خانم هایی که در خانواده شان دیسمینوره اولیه وجود دارد، بیش تر مستعد هستند و اعتقاد بر این است که عوامل ژنتیکی در بروز آن نقش دارند.

در صورت وجود هر یک از حالات زیر، به پزشک متخصص مراجعه نمایید :

1- درد بیش از 3 روز ادامه داشته باشد. 2- اگر قبل از خونریزی قاعدگی ترشح غیرطبیعی زنانه وجود داشته باشد. 3- درد فقط در یک طرف باشد (و یا در یک طرف بسیار شدیدتر از طرف دیگر باشد) 4- شروع درد، برای اولین بار بعد از 3 سال از شروع قاعدگی باشد. 5- اگر با گذشت زمان (چند سال) درد بیش تر می شود. 6- اگر درد موقع اجابت مزاج یا ادرار کردن بروز کند یا شدیدتر شود. 7- اگر درد بیش از یک روز مانده به قاعدگی وجود داشته باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: