اگرچه درد قاعدگی اولیه یک حالت طبیعی است ولی خوشبختانه می توان با بکار بستن تمهیدات زیر در اکثر موارد درد را برطرف نمود و یا بسیار کاهش داد.

نکته :

1- مصرف مواد غذایی که حاوی قند و یا شکر به مقدار زیاد هستند (نظیر شیرینی، کیک، حلوا، خرما، مربا و ...) را کاهش دهید و در صورت امکان از مصرف آن ها خودداری نمایید.

2- مصرف چربی های حیوانی و گوشت قرمز را کاهش داده و در مقابل بیش تر از چربی های گیاهی و گوشت سفید (خصوصاً ماهی) استفاده کنید.

3- مصرف نوشابه و مایعات کافئین دار (نظیر قهوه) و شکلات را کم کنید و از مصرف نوشابه های الکلی و استعمال دخانیات پرهیز کنید.

4- از مصرف سبزیجات و میوه های تازه غافل نشوید.

5- در هر وعده غذایی، غذای کمتری بخورید و در مقابل دفعات آن را افزایش دهید.

6- در زمان درد استفاده از عرق نعناع و یا آویشن (نصف تا یک لیوان در روز) مفید می باشد.

7- در نیمه دوم سیکل قاعدگی بیش تر از پنیر، شیر، ماست شیرین یا کشک، سبزیجات (خصوصاً اسفناج) میوه های تازه و آجیل را کمی بیش تر استفاده کنید.

توجه : اگر نفخ دارید ولی یبوست ندارید، بهتر است مصرف سبزیجات و غذاهای ایجاد کننده نفخ را کاهش دهید و یا این که قبل از مصرف آن ها را بپزید. برای تخفیف و تسکین درد قاعدگی، از میان میوه ها سیب و آناناس تأثیر بیش تری دارند (ولی نباید از سایر میوه ها غافل شوید)

8- از خواب زیاد یا کم خوابی بپرهیزید.

9- در دوران خونریزی فعالیت بدنی خود را متوقف نکنید فقط کمی آن را تخفیف دهید.

10- در صورت امکان در زمان درد روزانه 2 تا 3 بار، هر بار به مدت 10 تا 15 دقیقه زیر دوش اب گرم بروید. (استفاده از وان برای این منظور بسیار خوب است)

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
: امتیاز : 1 تعداد رای : 0
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: