اگرچه درد قاعدگی اولیه یک حالت طبیعی است ولی خوشبختانه می توان با بکار بستن تمهیدات زیر در اکثر موارد درد را برطرف نمود و یا بسیار کاهش داد.

نکته :

1- مصرف مواد غذایی که حاوی قند و یا شکر به مقدار زیاد هستند (نظیر شیرینی، کیک، حلوا، خرما، مربا و ...) را کاهش دهید و در صورت امکان از مصرف آن ها خودداری نمایید.

2- مصرف چربی های حیوانی و گوشت قرمز را کاهش داده و در مقابل بیش تر از چربی های گیاهی و گوشت سفید (خصوصاً ماهی) استفاده کنید.

3- مصرف نوشابه و مایعات کافئین دار (نظیر قهوه) و شکلات را کم کنید و از مصرف نوشابه های الکلی و استعمال دخانیات پرهیز کنید.

4- از مصرف سبزیجات و میوه های تازه غافل نشوید.

5- در هر وعده غذایی، غذای کمتری بخورید و در مقابل دفعات آن را افزایش دهید.

6- در زمان درد استفاده از عرق نعناع و یا آویشن (نصف تا یک لیوان در روز) مفید می باشد.

7- در نیمه دوم سیکل قاعدگی بیش تر از پنیر، شیر، ماست شیرین یا کشک، سبزیجات (خصوصاً اسفناج) میوه های تازه و آجیل را کمی بیش تر استفاده کنید.

توجه : اگر نفخ دارید ولی یبوست ندارید، بهتر است مصرف سبزیجات و غذاهای ایجاد کننده نفخ را کاهش دهید و یا این که قبل از مصرف آن ها را بپزید. برای تخفیف و تسکین درد قاعدگی، از میان میوه ها سیب و آناناس تأثیر بیش تری دارند (ولی نباید از سایر میوه ها غافل شوید)

8- از خواب زیاد یا کم خوابی بپرهیزید.

9- در دوران خونریزی فعالیت بدنی خود را متوقف نکنید فقط کمی آن را تخفیف دهید.

10- در صورت امکان در زمان درد روزانه 2 تا 3 بار، هر بار به مدت 10 تا 15 دقیقه زیر دوش اب گرم بروید. (استفاده از وان برای این منظور بسیار خوب است)

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: