دوران بارداری

بهداشت دوران بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است آنقدر در طب اسلامی و سنتی به مسائل دوران بارداری اهمیت داده شده که نظیرآن در هیچ مکتب علمی نمی توان یافت .

یک ماه اول بارداری باید زن باردار مراقبت ویژه ای ازخود داشته باشد از همان ابتدا خود را به پیاده روی ملایم عادت دهد تا در ماه های بعدی دچار مشکل نشود نزدیکی و جماع خوب نیست، البته بگوییم به هیچ وجه نباید جماع کند حال و روز مرد بیچاره را در نظر نگرفته ایم از حالت های عصبی و ترس و خبرهای ناگهانی و شوک آور خود را مصون نگه بدارد. غذاهای دیر هضم و سنگین نخورد و بیشتر به غذاهای آب پز و شورباها روی آورد. همواره باید سعی کند تا یبوست نداشته باشد و از غذاهای ملین به قدر کافی استفاده نماید. اگر یبوست روی آور شد باید با چیزهایی مانند ترنجبین یا شیرخشت آن را بر طرف کند. آلوی بخارا با انجیر هر شب خیس کرده و صبح ها قبل صبحانه میل کند.

زنان باردار برای تکمیل سلامتی خود و جنین باید با برنامه مداوم وملایم از همه غذاها و میوه های موجود است حتی المقدور استفاده نمایند.

اغلب خانم های حامله حداقل به 8 ساعت خواب شبانه احتیاج دارند. ممکن است عده ای به استراحت بیشتری نیاز داشته و در طول روز هم استراحت نمایند.

ورزش

ورزش هم برای مادر و هم برای جنین مفید است. مهم ترین ورزش، پیاده روی در هوای آزاد است. راه رفتن باعث تقویت عضلات شکم شده و در ماه های آخر به پایین آمدن سر نوزاد در لگن نیز کمک می کند.

از انجام ورزش های سنگین که خطر افتادن، زمین خوردن و ضربه را برای مادر در پی دارد، باید اجتناب کرد. شنا در بارداری اشکالی ندارد. ولی بهتر است تحت نظر پزشک خود ورزش کنید.

استراحت

اغلب خانم های حامله حداقل به 8 ساعت خواب شبانه احتیاج دارند. ممکن است عده ای به استراحت بیشتری نیاز داشته و در طول روز هم استراحت نمایند.

اگر شغل خانم حامله نیاز به ایستادن زیاد دارد، باید هر چند مدت یک بار، چند دقیقه بنشیند و پاهای خود را بالا نگه دارد و چشم هایش را ببندد و چند دقیقه استراحت نماید. اگر شغل خانم حامله نیاز به نشستن زیاد دارد، باید در هر ساعت چند قدمی راه برود.

زنان باردار باید از پوشیدن جوراب های تنگ که جریان خون پاها را مختل می کنند و باعث بزرگ شدن سیاهرگ‌های پا و ایجاد واریس می شوند، خودداری نمایند

استحمام

معمولا خانم های حامله بیشتر عرق می کنند و به علت تغییرات هورمونی، ترشحات تناسلی بیشتری دارند. استحمام روزانه نه تنها آرامبخش است، بلکه از عفونت های مختلف نیز جلوگیری می نماید.

موقع حمام کردن از آب ولرم استفاده نمایید، چرا که آب داغ خصوصا در سه ماهه اول و آخر حاملگی موجب سرگیجه می شود. دوش گرفتن هر روز به مدت کوتاه توصیه می شود.

چگونه بهداشت در دوران بارداری رعایت شود؟

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: