چگونه یک خانم باردار می شود و علائم آن چیست؟

همانطور که در فصل ساختمان و عملکرد دستگاه تناسلی زنان عنوان شد تقریباً چهارده روز بعد از شروع خونریزی قاعدگی (در قاعدگیهای 28 روزه) یک تخمک از یکی از تخمدانها آزاد می شود که توسط سر شیپوری لوله رحمی گرفته شده و به داخل لوله رحمی هدایت می شود. این تخمک تازه آزاد شده حدود 24 ساعت در داخل لوله رحمی زنده باقی می ماند. اگر در طی این مدت با اسپرمی لقاح پیدا کند تبدیل به سلول تخم خواهد شد که تقسیمات متعدد و رشد بعدی جنین را تشکیل می دهد. جالب است بدانید در هر بار انزال حدود 300 میلیون اسپرم خارج می شود، اما فقط یکی از آنها برای تشکیل سلول تخم استفاده می شود که در زیر به شرح دقیقتر این واقعه می پردازیم.

بعد از خروج منی بخشی از این مایع در نزدیکی گردن رحم (در قسمتهای بالائی مهبل) خواهد ریخت و اسپرمها از طریق سوراخ دهانه رحم راه خود را به طرف رحم ادامه می دهند. سرعت حرکت اسپرم در دستگاه تناسلی زنان حدود 3 میلی متر در دقیقه است و نزدیک به سه روز در داخل دستگاه تناسلی زنان زنده می ماند بنابراین ظرف حدود 48 تا 72 ساعت باید خود را به تخمک آزاد شده برساند تا بتواند تا بتواند تخمک لقاح یابد. اسپرمها بعد از ورود به رحم خود را به لوله رحمی می رسانند و فقط یکی از آنها با تخمکی که در آنجاست ترکیب شده و سلول تخم تشکیل می گردد. بعد از ترکیب شدن اولین اسپرم با تخمک تغییراتی در تخمک بوجود می آید که مانع از ورود اسپرم دیگری به تخمک می گردد.

بدین ترتیب سلول تخم تشکیل شده و شروع به رشد کرده و راه خود را از لوله رحمی بطرف رحم ادامه می دهد. در طول این مسیر سلول تخم ابتدا به دو سلول تبدیل می شود بعد به چهار سلول، هشت سلول، شانزده سلول و به همین ترتیب ادامه می یابد تا توده ایی از سلول تشکیل گردد. بعد از حدود سه روز این توده سلولی به رحم می رسد و در فضای رحم رشد خود را ادامه می دهد ولی تا 7 روز هنوز در دیواره رحم جای نگرفته است و بصورت آزاد وجود دارد و حدود 7 روز بعد از ورود توده سلولی به رحم یعنی حدود 14 روز بعد از تخمک گذاری تخم در حال رشد در دیواره رحم جایگزین شده و از این با اتصال به دیواره رحم رشد خود را ادامه می دهد. محل اتصال سلول تخم اولیه با دیواره رحم جائی است که بعدها جفت تشکیل می شود و در واقع تغذیه جنین از همین محل صورت می گیرد بنابراین جفت واسطه ای است بین مادر و جنین تا از طریق آن مواد غذائی و اکسیژن لازم از خون مادر به جنین برسد و مواد زائد بدن جنین برای دفع شدن وارد خون مادر گردد.

از زمان ملاقات اسپرم و تخمک تا دنیا آمدن بچه تقریباً 266 روز (یا 38 هفته) طول خواهد کشید. البته همانطور که می دانید این زمان ممکن است کمتر یا بیشتر شود ولی بطور طبیعی و معمول در همین حدود خواهد بود.

نکته جالبی که باید در اینجا به آن اشاره کرد این است که از نظر ژنتیکی جنسیت بچه از همان زمان ترکیب شدن اسپرم و تخمک مشخص خواهد شد. بدین ترتیب که تقریباً نیمی از اسپرمهای مرد حاوی ماده وراثتی (کرموزوم) هستند که اگر با تخمک زن ترکیب شود جنسیت مذکر (پسر) ایجاد می کند و نیمی دیگر از اسپرمهای مرددرست برعکس هستند یعنی حاوی ماده وراثتی هستند که در صورت ترکیب با تخمک زن جنسیت مونث (دختر) ایجاد می کنند و این بدان معنی است که جنس جنین را اسپرمهای مرد تعیین می کنند نه تخمکهای زن و ذکر این نکته ضروری است که تا به امروز از نظر علمی روشی قابل توصیه به زوجین وجود ندارد که آنان بتوانند قبل از حاملگی و تشکیل جنین در مورد جنس فرزند خود بدلخواه تصمیم کنند و دختر یا پسر بودن فرزند فقط بستگی به این دارد که چه نوع اسپرمی با تخمک زن ترکیب شده است.

توضیح چگونگی رشد جنین در رحم مادر و مراحل مختلف رشد او در ماههای مختلف حاملگی جزء اهداف تالیف این کتاب نبوده و چنانچه خوانندگان گرامی علاقه مند به کسب اطلاعات در این زمینه هستند می توانند از کتابهائی که به همین منظور نوشته شده اند استفاده نمایند. در اینجا فقط به علائم اولیه حاملگی و تشخیص بارداری اشاره ای کوتاه خواهیم داشت.

نشانه های حاملگی عبارتند از :

  • نشانه های فرضی یعنی فقط فرض حاملگی را ایجاد می کند.
  • نشانه های احتمالی یعنی با دیدن این نشانه ها احتمال حاملگی قوت می گیرد.
  • نشانه های قطعی یعنی با مشاهده این دسته از علائم تشخیص حاملگی قطعی می گردد.
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: