مثلث متوازن سلامت به راستی چیست و چطور می توان این توازن را حفظ نمود؟

این مثلث بیان کننده سه بعد فیزیکی، روانی و اجتماعی است. برای بررسی سلامت همیشه غذای خوب، خواب کافی و ورزش مناسب در نظر گرفته می شود. بدون هر کدام از این موارد داشتن زندگی سالم امکان پذیر نیست. هر کدام از ابعاد این مثلث بر بعد دیگر تاثیر می گذارد . در نظر بگیرید فردی مهارت های اجتماعی خوبی دارد اما به دلایلی خواب خوبی نداشته باشد بنابراین بر جنبه فیزیکی و روانی تاثیر می گذارد.

مه شو:اگر کسی در مهارت های اجتماعی خوب نباشد این ضعف بر بعد روانی تاثیر می گذارد و باعث بروز افسردگی میشود.بنابراین بسیار مهم است که ابعاد این مثلث در تعادل کامل باشند. تعادل در ابعاد مثلث نشان دهنده ی سطح بالایی از رضایت و رفاه زندگی می باشد.

برای مراقبت از این سه بعد و حفظ تعادل آن به مواردی اشاره شده است :

انتخاب غذای سالم :

انتخاب عاقلانه ی غذا برای حفظ تعادل در مثلث سلامت ضروری است. خوردن غذاهای مقوی باید اولویت شما باشند تا از لحاظ فیزیکی بدنی سالم داشته باشید و کیفیت زندگیتان بالا برود. پیروی کردن از یک رژیم غذایی متعادل به این معنی است که سالم ترین مواد غذایی نظیر سبزیجات، میوه ها، حبوبات، لبنیات، پروتئین را مصرف کنید.

به رژیم غذایی خود انواع مختلف مواد غذایی نظیر ماست و شیر کم چرب، لوبیا، نخود، بادام و گردو، ماهی آزاد و گوشت بدون چربی را اضافه کنید. خوردن سبزیجات و میوه که منبعی از مواد پروتئینی و مواد معدنی هستند نباید فراموش شود. خوردن سبزیجات در سالاد ساده ترین راه استفاده می باشد.

ورزش :

علاوه بر خوردن غذای سالم ، ورزش به آمادگی بدن بسیار کمک می کند . حداقل نیم ساعت ورزش کردن به شما کمک می کند که آماده و خوب بمانید. فعالیت های ساده نظیر پیاده روی به مدت 45 دقیقه می تواند موثر باشد. و یا می توانید به باشگاه ورزشی بروید و تمرین هایی را برای سلامت قلب و پیدا کردن وزن مناسب انجام دهید. البته شما می توانید با دوستان خود ورزش های مفرحی نظیر شنا، بسکتبال، فوتبال، تنیس و یا هر ورزش دیگری که از آن لذت می برید انجام دهید.

فعالیت ذهنی انجام دهید:

اگرچه فعالیت های بدنی مهم هستند اما فعالیت های ذهنی بخش جداناپذیری از مثلث سلامت هستند. بنابراین می توانید جدول حل کنید یا پازل درست کنید و یا هر بازی فکری دیگر. این فعالیت های ذهنی به شما این امکان را می دهد که از خطر بیماری های ذهنی که به علت کهولت سن ایجاد می شوند دور شوید. تمرین تکنیک های مربوط به تمدد اعصاب نظیر یوگا و مدیتیشن می تواندبه سلامت روانی کمک کند.

اجتناب از عادت های ناسالم :

برای حفظ سلامتی از مواد مخدر و الکل خودداری کنید. سیگار کشیدن و رفتارهای جنسی پرخطر همراه با عادات بد غذا خوردن می توانند بر ابعاد مثلث سلامت تاثیر منفی بگذارند بنابراین باید از این موارد دوری کرد.

تمرین نظافت :

نظافت بر سلامت جسمی و روانی ما تاثیر مثبتی دارد و همچنین تعاملات اجتماعی را تسهیل می کند. بنابراین هر روز دوش بگیرید ، عطر بزنید ، دندان هایتان را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. موهای خود را شانه بزنید، کفش هایتان را تمیز کنید . این عادات بهداشتی باعث افزایش اعتماد به نفس می شود و در نهایت امکان برقراری تعاملات اجتماعی را افزایش می دهد.

استراحت کنید :

ورزش و رژیم غذایی برای سلامتی بسیار مهم است اما نباید استراحت را فراموش کنید . استراحت نامناسب و کم خوابی سلامتی شما را به خطر می اندازد. بی خوابی منجر به افزایش وزن و مشکلات رفتاری می شود. بنابراین بین 7 تا 9 ساعت در شبانه روز بخوابید تا سالم و پرانرژی باشید.

اجتماعی باشید:اجتماعی بودن به اندازه سلامت فیزیکی و روحی در حفظ تعادل مثلث سلامت بسیار مناسب است. زندگی اجتماعی سالم باعث کاهش استرس می شود و کمک می کند تا فراز و نشیب های زندگی بهتر مدیریت شوند. اگر اطراف شما دوستان خوبی باشند شما حتی در زمان غم و اندوه هم حمایت آن ها را احساس می کنید. دوستان و همراهی آن ها برای سلامت بسیار موثر هستند . برای بهبود سلامت اجتماعی خود دوستان جدید پیدا کنید و به بهبود روابط دوستی خود کمک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: