با وجود اعتیاد به تکنولوژی ، زندگی بدون تحرک برای انسان ها عادی شده و در نتیجه ، مدل نشستن و یا ایستادن صحیح هیچ وقت مورد توجه قرار نمی گیرد . متاسفانه وسواس نسبت به گوشی های تلفن همراه همه ی ما را به شکلی از نشستن و ایستادن وادار می کند که در آن سر رو به جلو خم می شود.

اما چرا این مدل از ایستادن و نشستن صحیح نمی باشد. هر دفعه ای که ما به میزان 60 درجه رو به جلو خم می شویم ، فشار روی گردن ما تقریبا به میزان 60 پوند افزایش می یابد. در واقع ، به ازای هر اینچ که سر شما رو به جلو خم می شود ،10 پوند فشار وزن بیشتر به گردن وارد می آید . مدل ایستادن و یا نشستن با سری خمیده منجر به بروز دردهای مزمن ، بی حسی در بازو و دست ، مشکلات تنفسی و تحت فشار قرار گرفتن رشته های عصبی خواهد شد.

البته مطالبی که تا کنون گفته شده همه ی واقعیت نیست. اخیرا ثابت شده سر خمیده تنها فیزیک انسان را تحت تاثیر قرار نمی دهد ، بلکه روی خلق و خوی ما نیز موثر است. بخاطر اعتیاد به تلفن همراه ، معروف به نوموفوبیا و یا ترس بیمارگونه از عدم دسترسی به تلفن همراه ، اکثر ما فشار بی موردی را به گردن و ستون فقرات خود وارد می آوریم و همین موضوع اثرات سوء روی احساسات خواهد داشت.

چگونه سر خمیده روی عملکرد مغز و احساسات تاثیرگذار است ؟ نه تنها بیماری های قلبی و آسم از فشار روی گردن آغاز می شوند ، بلکه سلامت مغز نیز به این ناحیه از بدن بستگی دارد. برای مثال ، گردن خمیده می تواند روی احساساتی نظیر استرس ، حوصله ، حافظه و حتی رفتار به طور کلی موثر باشد .

در دانشگاهی در آلمان ، به منظور اثبات اثرگذاری طرز نشستن بر روی خلق و خو و افسردگی ، 30 نفر بیمار افسرده مورد تحقیق و آزمایش قرار گرفتند. نتایج این تحقیق نشان می دهد حالت نشست می تواند روی حافظه تاثیرگذار باشد. همچنین ، کسانی که صاف می نشینند ، کمتر از الفاظ و کلمات منفی استفاده می کنند.

علاوه بر اینها ، حالت ستون فقرات اشتباه روی واکنش های بدن به استرس موثر است. در یکی از تحقیقات در کشور امریکا ، حالت نشستن 74 شرکت کننده به طور تصادفی مورد بررسی قرار گرفت . نتایج این تحقیقات نشان می دهد ، شرکت کنندگان با حالت نشستن صاف و صحیح از اعتماد به نفس و انگیزه ی بیشتری برخوردار بوده و ترس کمتری دارند. این در حالی است که شرکت کنندگان با سر خمیده از الفاظ منفی بیشتری استفاده کرده و کمتر از کلمات با بار احساسی مثبت استفاده می کنند.

محققان به طور کلی معتقدند حالت صحیح ستون فقرات در مواجهه با استرس و شرایط سخت به فرد کمک می کند تا اعتماد به نفس خود را افزایش داده ، خونسردی خود را حفظ کرده و روی سخنان و کلمات خود توجه بیشتری داشته باشد. این در حالی است که حالت نشستن و ایستادن اشتباه موجب بروز استرس بیشتر و سرانجام ابتلا به استرس مزمن خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: