کیوی سرشار از مواد مغذی است. داخلی این میوه کوچک قهوهای و پرزدار که شبیه یک تخم مرغ است، گوشتی سبزرنگ و دانه هایی سیاهرنگ که دور یک مرکز سفیدرنگ قرار گرفته اند، مشاهده می شود.

کیوی طعمی شیرین دارد، طعمی شبیه ترکیبی از توت فرنگی، آناناسی و موز. من به این دلیل کیوی را در نه مورد غذای زیبایی قرار دادم که مصرف آن در سالاد فواید بیشماری دارد: بیش از آنچه که فکرش را بکنید حاوی ویتامین C و آنتی اکسیدان های مفید است. کیوی با سنتز کلاژن؛ (برای پوست حیاتی است)؛ از فواید زیبایی سرشاری برخوردار است، استخوانها را سالم نگه داشته و از دندانها در برابر کرم خوردگی محافظت میکند. به دلیل اینکه کیوی سرشار از آنتی اکسیدان است در خنثی کردن رادیکال های آزاد که باعث تخریب سلولها و در نتیجه مبتلا شدن به عفونت، سرطان و بیماری های قلبی می شود، نقش مؤثری را ایفا می کند.

ویتامین های حیاتی: یک پیمانه کیوی پوست گرفته شده، ویتامین C بیشتری از یک پرتقال دارد. ویتامین C که در کیوی وجود دارد در تولید کلاژن و حفظ پوستی سالم کافی است و مطالعات نشان داده است که مصرف ویتامین C از ایجاد چین و چروک در پوست جلوگیری میکند. علاوه بر سنتز کلاژن، ویتامین C که در کیوی وجود دارد در داشتن استخوانها، دندان ها و مویرگهای سالم ضروری است علاوه بر این ویتامین C سبب سلامت چشمها هم می شود(جزئیات در مورد ویتامین C در فصل ۱). همچنین ویتامین C از پروتئینها، لیپیدها، کربوهیدرات و اسید نوکلئیک (DNA و RNA) در برابر آسیب دیدگی توسط رادیکال های آزاد حفاظت میکند.

آنتی اکسیدانها: یک عدد کیوی حاوی ۴۰ میکروگرم آنتی اکسیدان قوی بتا کاروتن است ، علاوه بر آن کیوی حاوی ویتامین E است که حلال چربی است، ویتامین E معمولاً در آجیل یافت می شود . مواد مغذی کیوی از DNA و غشاء سلول ها در برابر صدمات رادیکال های آزاد محافظت میکند. محققان هنوز نمیدانند کدامیک از آنتی اکسیدانهای کیوی دارای خاصیت حفاظت کننده بیشتری هستند، اما آنها تقریباً مطمئن هستند که این آنتی اکسیدان ویتامین C یا بتاکاروتن نمیتواند باشد.

لوتئین وزا کسانتین: همانطور که در مورد ذغال اخته خواندید این دو نوع آنتی اکسیدان برای چشم مفید هستند. یک پیمانه کیوی پوست گرفته شده دارای ۲۱۶میکروگرم لوتئین وزآکسانتین است.

فیبر: دو عدد کیوی دارای ۵ گرم فیبر است، که با ایجاد احساسی سیری در شما بدون اضافه کردن هرگونه کالری در بدنتان باعث تناسب اندام می شود. همچنین فیبر در کنترل کلسترول و اختلالات روده ای نقشی عمده ای ایفا میکند.

مواد معدنی: کیوی دارای مواد معدنی مفیدی است. یک پیمانه کیوی پوست گرفته شده ۵۵۲ میلیگرم پتاسیم دارد که این مقدار پتاسیم کمی بیشتر از مقدار پتاسیمی است که در یک پیمانه موز خرد شده وجود دارد. پتاسیم در سلامت قلب بسیار مفید است . همچنین کیوی دارای مگنزیوم می باشد که عنصر اصلی در دندان و استخوان است.

کیوی یک میوه لاغر کننده است. دو عدد کیوی متوسط به تنهایی ۹۲ کالری دارد. همچنین کیوی باعث افزایش گوارشی در بدن می شود: در تحقیقی که در مورد پلاکت های خون انجام شده است گفته می شود افرادی که روزانه دو یا سه عدد کیوی به مدت ۲۸ روز میخورند در مقایسه با افرادی که اصلاکیوی نمیخورند از تجمع پلاکت ها در یک نقطه جلوگیری کرده و تا ۱۸ درصد از لخته شدن خونشان جلوگیری میکنند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: