آن بخش از مو که روی سر قرار دارد و قابل مشاهده است را تار مو (Shaft) مینامند. هر تار مو شامل سه لایه متحدالمرکز است: پوشش مو (کوتیکول)، پوسته مو (کورتکس) او مغز مو (مادولا).

پوشش مو خارجی ترین لایه است که از بخشی داخلی مو محافظت می کند. این لایه نازک و بی رنگ است. آسیب در این لایه باعث میشود تا مو بدشکلی به نظر برسد. همچنین این لایه پرمنفذ، رطوبت را جذب می کند.

پوسته مو لایه میانی مو است. پروتئینهای موجود در پوسته مو خاصیت ارتجاعی به مو میدهد. پوسته مو دارای ملانین است که به مو رنگ می دهد. «یوملانین» به پوست رنگ قهوهای یا مشکی میدهد در حالیکه «فوملانین» باعث قرمزی مو می شود. موی بلوند در نتیجه وجود مقدار بسیار کم ملانین در پوسته سر است. وقتی که دیگر ملانین در ریشه مو تولید نشود، مو بدون رنگدانه رشد کرده و سفید می شود.

مغز مو داخلی ترین لایه مو است. این لایه سبب انعکاسی نور در تارهای مو می شود، دلیل اینکه مو در روز و هنگام بودن در معرض نور خورشید متفاوت به نظر می رسد همین است.

سر خود را تغذیه کنید

موی سالم به دو عالم بستگی دارد:

1 - داشتن پوسته سر سالم همراه با غدد مویی سالم 2 - رساندن مواد مغذی لازم به بدن برای ساختن موهایی قوی، درخشان و شفاف

برای داشتن پوسته سر سالم نیاز به پروتئین، چربیهای سالم، آب پاکیزه، ویتامین و مواد معدنی به میزان لازم است. اگر از هر کدام این مواد بیش از میزان مورد نیاز استفاده شود، به جای اصلاح دست به خرابکاری زدهاید. به عنوان مثال مصرف بیش از حد مواد مغذی باعث ریزش مو می شود، تا زمانی که رژیم زیبایی مرا دنبال می کنید، بدون هیچ آسیب و عوارض جانبی، موهایی سلامت خواهید داشت.

برای داشتن موهایی اعجاب انگیز، به میزان کافی پروتئین مصرف کنید

بسیاری از افراد بر این باورند که درمان مو با شامپو آغاز میشود، اما در واقع داشتن موهای زیبا با آنچه که میخورید آغاز می شود. ۹۷ درصد مو پروتئین است. پس قبل از هر چیز باید راجع به آن صحبت کرد.

میزان مصرف پروتئین تعریف کننده بافت مو است. بدون پروتئین کافی بدن شما قادر نیست موهای زیبا را جایگزین موهای بیمار کند. پروتئین اندک می تواند بافت مو را تغییر دهد. این امر سبب خشکی، نازکی، ضعف و شکنندگی مو شود. همچنین کمبود پروتئین بر رنگ مو نیز تأثیر میگذارد. طبق مطالعات دکتر (مارتا۔ اچ، استیپانوک) (استاد دانشگاہ (کرنل ) مصرف کمتر از ۷ درصد کالری از پروتئین (یا کمتر از ۲۶ گرم از وعده ہہ ۱۵ کالری) باعث تغییر در رنگدانه های مو می شود. در چنین شرایطی موها دارای بی رنگی و یا رنگی متفاوت می شوند.

یکی از عناصر اصلی مو، کراتین است که به مو استحکام میدهد. کراتین از آمینواسیدها (به ویژه از سیستین) تشکیل شده است. به دست آوردن کراتین از مواد غذایی غیرممکن است زیرا کراتین در بدن در اثر تجزیه پروتئینها تشکیل میشود.

غذا خوردن از منابع پروتئینی متفاوت، میتواند به شما اطمینان دهد که آمینواسیدهای کافی محافظ مو را در اختیارتان می گذارد. در میان لیست نه مورد غذای زیبایی من، پروتئین در شاه ماهی، ماست، گردو و میگو وجود دارد. منابع پروتئینی دیگر بوقلمون، قزل آلا، مرغ، گوشت قرمز، سویا، تخم مرغ، آجیل و لبنیات است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: