دوش آب گرم در مقابل دوش آب سرد، کدام یک بهتر است و مزایای هر کدام چیست؟

مه شو:قطعا در یک روز گرم تابستانی دوش آب سرد و در یک روز سرد زمستانی دوش آب گرم لذت بخش است. اما گفته می شود دوش آب سرد برای سلامتی بسیار مناسب است آیا این ادعا درست است ؟ برای درک بهتر این موضوع باید مقایسه ای بین فواید و مضرات آب سرد و گرم صورت گیرد.

فواید دوش آب گرم :

بر طرف کردن مشکلات تنفسی : دوش آب گرم به پاک کردن بلوک بینی، و بر طرف کردن دیگر مشکلات تنفسی کمک خواهد کرد. و بخار گرم، به خصوص اگر با اکالیپتوس و یا هر اسانس دیگری مخلوط شود، برای نرم کردن ترشحات مخاطی مناسب است.

برطرف کردن درد عضلات : دوش آب گرم درد عضلات را فورا از بین می برد و به کاهش تنش کمک می کند . همچنین باعث افزایش گردش خون در بدن می شود . در نتیجه بدن شما سالم تر می شود.

کمک به خواب راحت : دوش آب گرم باعث کاهش استرس و تنش می شود و اعصاب را آرام می کند و ضربان قلب را منظم می کند.

کمک به حفاظت از پوست : دوش آب گرم به باز شدن منافذ پوست و سالم کردن آن ها کمک می کند. و بعد از آن استفاده از مرطوب کننده بسیار موثر می باشد و چون منافذ پوست باز هستند باعث پاکسازی پوست می شوند.

افزایش میل جنسی : یک دوش آب گرم معطر می تواند باعث افزایش میل جنسی شود .

مضرات دوش آب گرم

-برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی سیستم قلب و عروق را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث افزایش فشار خون ، آریتمی و سایر مشکلات می شود.

-باعث کاهش سیستم های فیزیولوژیکی می شود . دوش آب گرم سطح اسیدیته ی بدن را افزایش می دهد و بنابراین سلامت را به خطر می اندازد.

-بر پوست و مو تاثیر می گذارد . دوش آب گرم باعث می شود که منافذ پوست باز شوند و اگر بسته نشوند کثیفی و گرد و غبار را جذب می کنند و باعث ایجاد آکنه در سطح پوست می شوند و همچنین باعث شکننده شدن موها نیز می گردند.

مزایای دوش آب سرد :

آب سرد باعث بهبود گردش خون در بدن می شود و با مشکلات متعدد پوستی و قلبی و عروقی مبارزه می کند. و دمای بدن را پایین می آورد و با گرما مبارزه می کند با دوش آب سرد قلب خون را بهتر پمپاژ می کند و باعث حفظ سلامت قلب می شود. و به کاهش فشار خون و حفظ ایمنی بدن کمک می کند .

دوش آب سرد به پوست و مو کمک می کند . از طریق بستن منافذ پوست مانع از وارد شدن گرد و خاک در منافذ پوست می شود و همچنین فولیکول های مو را افزایش می دهد و مو را قوی تر و درخشان تر می نماید و برای پوست های آفتاب سوخته و ملتهب بسیار مناسب است . نه تنها دوش آب سرد به پاک شدن اعضای خارجی بدن کمک می کند بلکه اعضای داخلی بدن را نیز از تمام سموم و مواد زائد پاک می کند.

معایب دوش آب سرد :تنها در زمان عادت ماهانه خانم ها دوش آب سرد توصیه نمی شود.چون که در این زمان سیستم بدن خانم ها تحت فشار است و بدن نیاز دارد که ریلکس شود . اگرچه تغییر کامل دمای آب به آب سرد امکان پذیر نسیت اما آب اگر متعادل (نه خیلی سرد و نه خیلی گرم) باشد و یا در پایان استحمام دوش آب سرد گرفته شود نیز خوب است و از تمام مزایایی که ذکر شد بهره گرفته می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: