آنژین چرکی گلو (فارنژیت)

‏این بیماری در اثر سرماخوردگی و به ویژه در فصل سرما بسیار شایع است. هر سال تقریبا در بیشترخانواده ها یک یا چند نفر به این بیماری مبتلامی شوند. عامل آنژین نوعی باکتری به نام (استرپتوکوک آ) است که در مخاط بینی وگلوی حدود 20 ‏درصد افراد جامعه به طور طبیعی رشد می کند. ‏انتشار بیماری بیشتر با پراکنده شان میکروب آن از راه سرفه و عطسه است ‏که ا ز فردی به فرد دیگر منتقل می شود. گاهی نیز غذااهای آلوده خانگی عامل ‏انتقال بیماری محسوب می شوند. دوره کمون این بیما ری 2 ‏تا 5 ‏روزاست. ‏پیش گیری

‏منظور از پیش گیری گلو درد چرکی، ممانعت از بروز بیماری تب روماتیسمی و گلومرولونفریت است که در بخش درمان توضیح داده شده است. فاصله گرفتن از فرد مبتلا به گلودرد برای اطرافیان بیمار ضروری است. ضرورت دارد افرادی که دارای امادگی عفونت های مکرر گلو هستند، کسانی که لوزتین بزرگ و یا لوزه سوم دارند، همچنین آن هایی که دچار انحراف بینی و سینوزیت و ضعف ایمنی و سوء تغذیه هستند در مورد پیش گیری از بروز این بیماری، مراقبت های لازم را به عمل آورند.

‏تشخیص بیماری

‏علائم تظاهرات بالینی: گلو درد، تب، سردرد، بزرگی غدد لنفاوی گردنی، استفرغ، لوزه های پرخون و متورم، دردهای شکمی، راش جلدی، قرمزشدن و تورم زبان ازعلائم این بیماری هستند. البته لزومی ندارد که تمامی علائم ذکر شده در یک نفر بروز کند و اکثرا دوسه مورد اول مشاهده ‏می شود.

‏گاهی نیز علائم سرماخوردگی مانند آبریزش بینی، سرفه، درد استخوان و کوفتگی بدن به علائم فوق اضافه می شود. همچنین پس از یک تا دو روز که از شروع گلو درد چرکی می گذرد احتمال دارد تب مخملک نیز بروز کنه که معمولا حاوی بثووات جلای قرمزدرناحیه زیر بغل وگردن وکشاله ران وسپس در تمام سطح بدن است. حتی زبان هم به رنگ توت فرنگی (قرمز) می شود و یا اینکه ‏پوشش سفیدی سطح زبان را می پوشاند.

‏از راه جدا کردن باکتری استرپتوکوک ازنواحی حلق، پوست و یا خون و کشت دادن آن می توان به تشخیص نهایی دست یافت. تشخیص سریع بیماری نیز از واه شناسایی انتی ژن میکروب از ترشحات گلو است (از طریق تست آنتی استرپتولیزین O).

درمان

‏پنی سیلین بهترین داروی درمان فارنژیت است. در صورت حساسیت به پنی سیلین می توان از آریترومایسین استفاده کرد. هرچند امروزه داروهایی مانند کواموکسی کلاو، آزیترومایسین و سفیکسیم که از کارایی بالایی برخوردا وند و حتی از کلیندامایسین استفاده کرد. در صورت بروز تب روماتیسمی باید هرماه یک عدد پنی سیلین بنادر (یک میلیون و دویست هزار واحد پنی سیلین) برای چندین سال متوالی بر طبق نظر پزشک معالج تزریق عضلانی شود. البته برای وزن کمتر از 30 ‏کیلوگرم که دچارگلودرد چرکی شده باشد می توان از یک عدد آمپول پنی سیلین 6.3.3 ‏و یا 30 ‏عدد کپسول250 ‏میلی گرم پنی سیلین استفاده کرد. برای وزن بیش از 30 ‏کیلوگرم بایه از 2 ‏عدد آمپول 6.3.3 و یا یک عدد پنادراستفاده کرد. استفاده از 30 ‏عدد کپسول 500 ‏میلی کرم پنی سیلین نیز برای این سنین بلامانع است.

‏پیش گیری و درما، با طب گیاهی و سنتی

مصرف گیاهان کرفس، انجیر، گل بنفشه، تمشک، سنبل ختایی، مرزنجوش، ثعلب، دمنوش زوفا، غرغره جوشانده ختمی در بهبود تب و آنژین چرکی گلو مفید اسات.

مصرف یک لیوان شیره خنک، سه قطره آب لیمو ترش در آب، آب شغلم خام، عسل (هر نیم ساعت یک قاشق)، سیر درشیر جوشیده روزی یک قرص مخمر آبجو، آش گشنیز (با سیرو پیاز و شلغم فراوان)، سوپ (گشنیز، کلم، پیاز، سیر شنبلیله، کرفس، جو، هویج و آب لیو ترش)، فرنی با عسل، ّ ترب سیاه یا سفید به همراه عسل (هر ساعت یک قاشق خورده شود). پنج گرم مریم گلی به همراه یک گرم زاج سفید جوشانده و صاف شود و با آب گرم رقیق شود. هر ساعت یک بار غرغره شود ولی نوشیده نشود، سپس فقط دهان را شسته نه حلق را غرغره با جوشانده ریحان و جوی پوست گرفته. آب آناناس، شکر تیغال را پاک کرده پودر شود و در آب داغ خمیر شود و میل شود. جوشانده گل بنفشه را صادف کرده و به آن پودر ترنجبین اضافه شود، پس از حل کردن هر ساعت یک قاشق میل شود (برای گلو درد و سرفه کودکان)، غرغره با جوشانده برگ ازگیل برای آنژین مفید است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: