آسم

‏آسم یکی از شایع ترین بیماری های مزمن دستگاه تنفسی است که ازکودکان تا بزرکسالان را مبتلا می سازد وعلامت آن تنگی نفس است.

‏این بیماری ریوی معمولا با سرفه خشک و حالت گرفتگی در سینه شروع شده و کم کم پیشرفت کرده، به طوری که تنفس مشکل شده و سینه خس خس کرده وگاهی صدای سوت می دهد .

در این بیماری عضلات نایژه دچار اسپاسم شدید شده و سفت می شود، بنابراین هوای کمی از ریه ها می گذرد و چون ریه ها قبلا از هوا پر شده است نفس کشیدن مشکل می شود وحالتی مانند خفگی به شخص دست می دهد. حملات اسم بسیار سخت وخطرناک می باشد. زیرا بیمار برای نفس کشیدن تقلا می کند و حالت خفگی به اودست می دهد.

‏حدود ده درما کودکان و یک پنجم کل افرادی که در کانادا زندگی می کنند به اسم مبتلا می باشند. این بیماری در پسران دو برابر دختران می باشد ولی در بزرگسالان این نسبت مساوی می شود.

‏علل بیماری

‏علت بروز اسم ممکن است آلرژی و یا هوای سرد و یا استرس باشد. بسیاری از مواد سمی که در هوا وجود دارد ماننه مواد شیمیایی، دود، موی حیوانات، گرد و خاک وگرده گل ها وگیاهان باعث شروع اسم می شوند. گاهی نیز آلرژی نسبت به مواد شیمیایی این بیماری را تشدید می کند. ‏مسئله مهم دیگر، ارتباط اسم و بیماری های پوستی مثلا اگزما می باشد. معمولا کسانی که به بیمارهای پوستی مبتلا هستند، پس ا زمراجعه به پزشک از داروهایی مانند کورتیزون استفاده می کنند؛ این گونه داروها امراض پوستی را به طور سطحی و موقتی مدا وا کرده و مرض را به داخل بدن می برند و باعث اسم می شوند. بیماری های قارچی، کمبود از آنزیم لوزالمعده واسید معده نیز ازعوامل ایجاد اسم می باشند.

‏تشخیص بیماری

‏تحقیقات نشان داده است که بیشتر افرادی که مبتلا به آسم می شوند دارای کمبود اسید معده هستند. درسال 1931 ‏دانشمندی به نام بری دریافت که هشتاد درصد اشخاص مبتلا به این بیماری، اسید معده کمتر از حد طبیعی دارند و توانست بسیاری از افراد را با تجویز قرص اسیدگلوتامیک شفا دهد. البته بتائین، پپسین و یا سبزی های تلخ و قرص های آنزیم نیز همان اثر را دارند.

‏کمبود اسید معده باعث هضم ناقص مواد پروتئینی شده و ورود این مواد نیمه هضم به خون باعث به وجود آمدن آلرژی می شود. داروهای ضد تورم مانند اسپیرین نیز همین حالت را دارند، زیرا ماده سالیسیلات که در آسپیرین وجود دارد در بسیاوی ازغذاها نیز موجود است و اشخاص مبتلابه این عارضه باید از خوردن آن پرهیز کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: