پروستات

پروستات غده ای است به انذازه یک گردوی کوچک که در بدن مردان بین مثانه و مقعد قرار گرفته و دورادورمجرای ادرار را پوشانده است. کار آن ساختن مایعی است که اسپرم را رقیق می کند.

‏متاسفانه ورم غده پروستات بیماری قرن جدید است و علت آن تغذیه غلط مردم امریکای شمالی می باشد. امار نشان می دده که سه نفر از هر چهار مرد پنجاه ساله در این کشورها مبتلا به ورم پروستات بوده و از هر سه نفر، یک نفر سرطان پروستات دارد و دربین هفتاد و پنج ساله ها، سه نفر از هر چهارنفر به این سرطان مبتلا هستند.

‏علل بیماری

‏علت بیماری عفونت دستگاه ادراری، بیماری های مقاربتی می مانند سوزاک و یا به طور کلی ضعف سیستم ایمنی بدنی است. عفونت های مکرر دستگاه ادراری مخصوصا بیماری های مقاربتی، چاق و عدم فعالیت بدنی احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد.

‏تشخیص بیماری

‏ورم پروستات حاد با علائمی مانند تب و لرز، کمردرد و احساس مداوم ادرار همراه است. در بسیاری از موارد سوزش در مجرای ادرار و خون در ادرار نیز ‏وجود دارد. ممکن است شخص شب ها چند بار برای ادرار کردن از خواب بیدار شود. هنگامی که ورم پروستات مزمن وجود دارد ممکن است علا‏ئمی وجود نداشته باشد، و یا شخص در هنگام انزال، درد داشته باشد.

‏ورم پروستات با نام هایپرپلازی (خوش خیم) پروستات مجرای ادرار را تحت فشار قرار می دهد، بنابراین فشا ر ادرار کم شده و شخص قطره قطره ادرار می کند، مثانه کاملا تخلیه نشده و احساس ادرار کرد‏ن حتی پس ازمدت کوتاهی به شخصی دست می د‏هد. به همین علت احتمال ایجاد سنگ مثانه و عفونت ادراری و از کار افتادن کلیه ها نیز وجود دارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: