فشار خون

‏قلب انسان مانند یک پمپ خون تصفیه شده به وسیله ربه ها را، داخل رگ ها به گردش درمی آورد. اگر قلب، خون را با فشار بالاتراز حد طبیعی وارد رگ های بدن کند آن را بیماری فشار خون می نامیم. فشار خون در نقاط مختلف بدن متفاوت است. مثلا در ساق پا بیشتر از بازوست، ولی به طور معمول فشار خون را در بازو اندازه می گیرند. دو نوع فشار خون وجود دارد که به نام فشارهای سیستولیک ودایاستولیک معروف است.

‏فشار سیستولیک نشان دهنده زمانی است که قلب خون را با فشار وارد رگ ما می کند و فشاردایاستولیک وقتی است که قلب استراحت می کند واجازه می دهد که خون به قلب بازگردد. بنابراین همیشه فشار سیستولیک بیشتر از فشار دایاستولیک می باشد. فشار خون طبیعی در حدود 80/120 است که 120 نشان دهنده فشارسیستولیک و 80 ‏نشان دهنده فشاردایاستولیک می باشد.

‏‏علل بیماری

فشار خون بستگی به عوامل مختلفی دارد که یکی از آن ها سن است. مثلا برای شخص شصت و پنج ساله فشار خون 90/140 طبیعی است در حالیکه همین مقدار برای شخص بیست ساله زیاد است.

‏هنوز علت فشار خون بالا کشف نشده است. فقط در مورد پنج درصد کسانی که فشارخون بالا دارند می توان گفت که علت از بیماری های کلیوی، به هم خوردن تعادل هورمونی بدن و یا عوارض جانبی داروهایی مانند قرص ضد حامگی می باشد.

‏تشخیص بیماری

فشار خون بالا معمولا علائمی ندارد ولی کسانی که مبتلا به این بیماری هستند ممکن است اصولا ناراحتی حس نکنند و هنگامی که عوارض آن مانند سردرد، تپش قلب وسرگیجه احساس شود بایدگفت که فشارخون به طرز خطرناکی بالا رفته است و به همین دلیل مرض فشار خون قاتل بی سرو صدا نام گرفته است. بنابراین هیچ وقت نباید منتظر به وجود آمدن این علائم شد، بلکه هر شخص باید فشارخون خود را هر چند ماه یک باراندازه گیری کند.

‏کسانی که دارای فشار خون بالائی هستند نه برابر بیشتر از کسانی که دارای فشارخون متعادل اند در معرض حمله قلبی قراردارند و سکته مغزی در آن ها چهار برابردیگران است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: