‏در روش طبی باید از داروهای ضد اسید و آنتی بیوتیک استفاده شود ولی در روش سنتی باید به موارد زیر توجه داشت: ‏درد معده که براثرهضم ناقص و یا عدم هضم مواد غذایی به وجود می آید با نوشیدن چای زنجبیل، چای نعناع و رازیانه، چای بابونه، چای کوهی و چای بادرنجبریه معمولا از بین می رود. اگر بعد از غذا به دل درد مبتلا می شوید بهتر است که پیش ازغذا یک لیوان آب آناناس و یا آب باپایا میل کنید، زیرا آن ها دارای آنزیم طبیعی بود، وباعث هضم غذا می شوند.

‏ضمنا به جای سه وعده غذا می توان از پنج وعده غذا ولی به مقه از کمتر استفاده کرد. از خوردن غذاهای سنگ سنگین مانند گوشت های چرب، گوشت های کنسرو شده و نمک زده، غذاهای برادویه و تند، شیرینی ها و قهوه خودداری کنید ‏گوشت سینه مرغ برای اینگونه اشخاص مناسب است.

‏خوردن غذاهای خیلی سرد وخیلی گرم نیز می تواند باعث تورم معده شود. غذاهایی مانند سالاد، سبزی های تازه، جعفری، پیاز خرد شده، سس، آبلیمو، روغن کتان وسس سویا که دارای آنزیم طبیعی هستند هضم را تسریع و تسهیل می کنند. پوره سیب زمینی مخلوط با هویج پخته، نخود وگل کلم تورم معده راکم کم از بین می برند. آلوئه ورا و ریشه شیرین بیان نیز در رفع درد معده مفیدند.

‏فلفل سیاه، گلاب، انجیر خشک، نعنا، بابونه، سوسن عنبر (داماش گیلان) سندرم روده تحریک پذیر را کاهش می دهند.

‏ برگ و ریشه کاسنی، برگ وگل بنفشه (دارای لعاب است) سنبل ختایی، ریشه سنبل الطیب، زیتون، آویشن، تاجریزی، بادرنجبویه، بارهنگ، زوفا، برای درمان ورم معده و روده مؤثر هستند. شاهدانه، اویشن، گل بومادران به عنوان مسکن و تقویت کننده معده تاثیردارند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: