خلاصه کاربرد بالینی و سنتی آفسنطین :

در قدیم از این گیاه بعنوان یک داروی ضد انگل استفاده می کردند، لیکن مهمترین خاصیت های

آن به ترتیب عبارتند از : پاکسازی اخلاط از خون و بدن و دستگاه گوارش- تقویت و محرک عمومی بدن- اشتهاآور قوی- ضد انگل قوی- درمان التهابات کیسه صفرا و لجن های صفراوی.

کاربردهای ویژه درمانی افسنطین :

ضدانگل قوی- اشتهاآور قوی- مسهل صفرا- مسهل سودا- درمان نورالژی- مسمومیت زدایی از مسمومین دارویی- تقویت مو- پیشگیری از یائسگی زودرس.

خلاصه خواص گوارشی افسنطین :

مهمترین اثر آن تسهیل تولید و خروج صفرا می باشد، سپس اثرات تقویتی موثر بر سراسر دستگاه گوارش و نیز پاکسازی اخلاط غلیظ از معده- خاصیت اشتهاآوری قوی- خاصیت ضد انگلی بسیار قوی افسنطین نیز در بحث گوارش حائز اهمیت فراوانی است. بعد از این موارد خاصیت ورم زدایی از کلیه قسمتهای دستگاه گوارش و سپس موضوع بادشکن و رفع نفخ گوارشی و بالاخره خاصیت تسکینی موضعی این گیاه به صورت ضماد در درمان درد (شکم، روده، رکتوم، بواسیر و مقعد) مورد نظر می باشد.

خلاصه اثرات هورمونی افسنطین :

با توجه به خاصیت تقویتی و تحریکی غدد مترشحه، افسنطین قبل از هر چیز یک عمل تقویتی و تحریکی مناسب روی غدد مختلف بدن و تنظیم ترشحات آنها دارد. اگرچه مثل خیلی از گیاهان قاعده آور نیست ولی در صورت لزوم تاخیر پریود را جلو می اندازد و حتی اگر در شروع یائسگی زودرس استفاده شود، جلوی یائسگی را خواهد گرفت. به دلیل خاصیت آنتی ادم، ورم غدد مترشحه را می خواباند و در صورت عقونت این غدد، مثل آنتی بیوتیک آنها را پاکسازی می کند و نتیجه همه این اقدامات، یک اثر رگولاتور و خود تنظیمی در میزان هورمونها و غدد بدن می باشد.

خلاصه اثرات پوستی افسنطین :

خواص تقویتی و تحریکی افسنطین بر روی پوست، باعث شادابی پوست بدن می گردد. ضماد این گیاه به دلیل جاذب الدم (کشاننده خون به طرف پوست) و نیز به دلیل افزایش سرعت جریان خون باعث رفع ورم، پاکسازی اخلاط از پوست و جلوگیری از ریزش مو و تقویت آن می گردد. و بالاخره خاصیت آنتی بیوتیکی این گیاه عفونتهای جلدی را نیز پاکسازی و درمان می کند.

مضرات :

سمی (زیاده روی)- شل شدن دریچه ورودی معده- سردرد- زنان حامله- روده های مریض- کیسه صفرا- افسردگی- مضر برای افرادی که مبتلا به خونریزی شدید هستند-بیماران شدیداً عصبی.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: