اگر می خواهید با گذشت سن، سرحال تر بمانید و درد کمتری احساس کنید باید به مفاصل خود به بهترین نحو رسیدگی کنید. همچنین اگر از بیماری آرتروز رنج می برید موارد زیر را مطالعه کنید:

1- وزنتان را سبک نگه دارید: برای محافظت از مفاصل باید وزن مناسب داشته باشید تا زانوهایتان متحمل وزن زیادی نشوند. اضافه وزن به مفهوم افزایش آرتروز و شکستگی بیشتر است. با هر قدم زانو حدود 4 برابر وزن را تحمل می کند. کاهش وزن به احتمال 50 درصد خطر ابتلا به آرتروز را می کاهد.

2- حرکت داشته باشید: فعال بودن بسیار مهم است. حرکت روان مفاصل باعث تحریک مایع سینوویال می شود. این مایع چسبناک که اطراف مفاصل وجود دارد باعث تسهیل حرکت شده و مانند روغن در موتور ماشین، تغذیه ای برای عضروف ها است.فعالیت بدنی باعث تقویت عضلات و کاهش فشار بر استخوان ها و غضروف می شود.

3- عضلات خود را تقویت کنید : عضلات میانی شکم خود را تقویت کنید این کار به مفاصل شما نیز کمک می کند حتی به مفاصل انگشتان شما. بخش عظیمی از قدرت، توان و تعادل شما از عضلات درونی نشات می گیرد. بسیار احتمال دارد که پاهای خودتان را ورزش بدهید، شانه های خود را بچرخانید اما چرخاندن مفاصل امکان پذیر نیست . البته شما هنگامی که ورزش می کنید یا فعالیت های روزانه تان را انجام می دهید و یا حتی وقتی از تخت پایین می آیید و یا از پله پایین می آیید نیز به عنوان ورزشی برای مفاصل محسوب می شود. یوگا، پیلاتز و وزنه برداری باعث افزایش قدرت درونی بدن می شود.

4- ورزش تای چی را امتحان کنید: هنر رزمی چینی تای چی دارای ویژگی هایی است که به مفاصل کمک می کند. تای چی باعث کاهش درد و عملکرد بهتر زانوها در افراد مبتلا به آرتروز می شود. این ورزش با استفاده از حرکات ریتمیک و ملایم باعث افزایش قدرت و هماهنگی و انعطاف پذیری می شود. محققان بر این باورند که هم بهبود جسمانی و هم بهبود روانی اثرات بیشتری در سلامت مفاصل خواهد داشت.

5- بدوید: دویدن باعث افزایش سلامت قلب می شود. اگرچه ورزش سبک تر برای سلامت مفاصل بهتر است نسبت به دویدن و بسکتبال و والیبال بازی کردن . البته دویدن نرم و آرام ریسک ابتلا به آرتروز را افزایش نخواهد داد. اگر به تازگی شروع به دویدن می کنید اول از مسافت های کمتر، دو یا سه بار در هفته این کار را انجام دهید. و هر هفته این مسافت را اندکی افزایش دهید. همچنین سعی کنید عضلات خود را تقویت کنید. بر روی سطح صاف بدوید نه سطحی که فرش شده باشد. کفش های مناسب دویدن بپوشید و جوراب مخصوص دو بپوشید که بر اثر عرق کردن پا، پاهایتان تاول نزند. گاهی پس از دویدن، ورزش های سبک نظیر دوچرخه سواری و یا شنا انجام دهید تا از آسیب مفاصل جلوگیری کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: