یکی از شاخص های مهم در یک چهره ی زیبا ، لب ها هستند. لب های زیبا می توانند لبخند شما و چهره تان را زیباتر کنند.

لب یکی از نواحی پوست است که بیشتر از هر جای دیگر در معرض هوا و آفتاب قرار دارد و به همین علت هم بیشتر مستعد مشکل خشکی و ترک خوردگی است. اگر خوب از لب هایتان مراقبت نکنید ، گرمای بیش از حد و از دست رفتن آب بدن در این فصل ، می تواند باعث سوزش و التهاب حتی خون ریزی آن ها شود. متخصصان معتقدند تماس لب با خمیردندان و رژ لب و استفاده از پروتزهای دندان باعث خشکی های شدید و خارش لب می شود.

حرارت زیاد ، کم آبی و سرمای شدید هم از عوامل شایع به وجود آورنده خشکی های ساده و ترک خوردگی های لب هستند ، هم چنان که بعضی از بیماری ها نظیر (پسوریازیس) هم سبب پوسته شدن اطراف و روی لب می شود که در این صورت مشکل لب با علائم دیگری نیز همراه است. داشتن لب های ترک خورده ، خشک و سوزان بی تردید آزارنده است. برای بسیاری از کارهایی که در طول روز انجام می دهیم ، از همین لب ها استفاده می کنیم. لب اگر سالم نباشد ، حتی نمی توانیم راحت غذا بخوریم ، حرف بزنیم یا لبخند بزنیم.

لب های شما نمی تواند مانند بقیه جاهای پوست بدنتان در برابر از دست دادن رطوبت مقاومت کند ، چرا که لایه های پوست لب بسیار نازک هستند.

علاوه بر این لب ها لایه محافظتی معمول پوست که دارای غدد چربی و عرق است را ندارند ، به همین علت هم مانند بقیه جاهای بدن نمی تواند خودش را مروطب نگه دارد و مستعد خشک شدن و ترک خوردن است. البته این موارد تنها دلایل خشکی و ترک لب نیستند.

این آفتاب داغ!

اگر چه همیشه آب و هوا را در این مورد مقصر می دانیم اما در واقع همه تقصیرها متوجه هوا نیست. اگر از لب محافظت نکنید ، تابش خورشید می تواند باعث تبخیر رطوبت و خشکی شود. این مسئله در مناقطی که رطوبت هوا کم تر است ، بیشتر خودش را نشان می دهد ؛ البته وجود بادهای خشک هم در این مسئله نقش دارد.

نه تنها گرما بلکه سرما هم می تواند لب های شما را خشک و ترک خورده کند ، به خصوص در مناطقی که سوز بادهای سرد زمستان بیشتر است. بنابراین فکر نکنید که در زمستان خبری از خشکی لب نیست. حتی در این فصل ابری ، باد زمستان بیشتر می سوزاند.

بستنی که نیست!

لیسیدن لب یا خیس کردن آن با زبان ، برخلاف آن چه به نظر می رسد ، باعث خشکی لب و ترک خوردن آن می شود چرا که بزاق با ایجاد رطوبت موقت و از بین بردن چربی طبیعی پوست ، باعث تبخیر بیشتر شده و در نهایت سبب خشکی بیشتر لب می شود.

گنج از دست رفته

یکی از علامت های کم شدن آب بدن ، خشکی لب است. در کسانی که گرما زده شده اند یا به علت اسهال آب زیادی از دست داده اند ، با مشاده شدت خشکی لب می توان پی به شدت این کمبود آب برد.

آ ، ب ، ث و دوستان

کمبود بعضی از ویتامین ها مانند آ ، ب ، ث و املاحی مانند آهن و روی هم می تواند باعث خشکی ، پوسته شدن و به خصوص ترک خوردن گوشه لب شود. بدیهی است وقتی تغذیه ای سالم و کامل دارید ، این مسئله نمی تواند علت خشکی لب شما باشد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: