هر مویی شبیه موی دیگر نیست. برخلاف آنچه تصور می کنید، موها انفرادی رشد نمی کنند. آنها در گروههای یک، دو، سه، چهار تایی بنام واحدهای فولیکولار توزیع می شوند. متوسط تعداد موها در هر واحد فولیکولار در حدود 3/2 می باشد ولی می تواند بطور مشخصی در افراد مختلف تفاوت داشته باشد بعلاوه هر فردی قطر تار مو، رنگ و قوام خاص خودش را دارا می باشد. همگی این فاکتورها در ارزیابی بیمار جهت عمل جراحی پیوند موها حایز اهمیت هستند. نازک شدن مو بصورت مشخص (در تصویر زیر) از ناحیه 1 تا ناحیه 9 پیشروی می کند اگرچه گاهی اوقات این امر از ناحیه 5 آغاز می شود.

در پیوند مو، موهای کوچک سازی نشده واقع در پشت سر و پهلوها (ناحیه 10) به روش جراحی به ناحیه فرق سر به شکل پیوندهای پوستی ظریف و نازک منتقل می شود بدلیل اینکه مو در ناحیه 10 از نظر ژنتیکی برای رشد در تمام طول عمر برنامه ریزی می شود. این موها به رشد خود حتی موقعی که به ناحیه دیگری پیوند زده شده اند ادامه می دهند. این یک واقعیت پزشکی است و برای بیش از 35 سال مکرراً به اثبات رسیده است.

کلیه مردان و زنانی که به تشخیص پزشک دچار ریزش دایمی مو شده اند کاندید مناسبی جهت پیوند مو می باشند. برای تعدادی از بیماران خط رویش مو می بایست مجدداً ایجاد شود و برای برخی دیگر پیوند موی وسیعتری نیاز می باشد. تعدادی از بیماران خواهان افزایش تراکم پیوند موی قبلی خود هستند و برخی دیگر مایلند پیوند موی قبلی خود را که از آن ناراضی هستند تصحیح کنند. بنابراین پیوند مو برای اصلاح ابرو، ریش، یا کاشت مو در محلهای اسکار جراحی یا اسکارسوختگی و اسکار تصادفات بکار می رود. اگر چه پیوند مو برای سالها انجام شده است لیکن هنوز به اندازه ای که شما انتظار دارید محبوب نشده است بنا به دلایلی این پیوندها اغلب برجسته و غیر طبیعی بنظر می رسند.

یکی از این دلایل این است که پیوندهای قدیمی بزرگ می باشند، آنها حاوی 10تا 20 مو می باشند و هنگامی که رشد می کنند منجر به ایجاد یک سر عروسکی می گردند. امروزه بیشتر جراحان از مینی گرافتهای حاوی 5 تا 8 تار مو استفاده می کند که به بدی روش قدیمی نیست ولی مشخصاً هنگامی که با آب خیس می شوند منگوله دار یا کاکل دار به نظر می رسند. بهرحال اگر پیوند ها بسیار، بسیار کوچک، در حد یک واحد فولیکولی در هر پیوند تهیه شوند، تراکم مو می تواند با توزیع مناسب تری ایجاد گردد و قطعاً طبیعی تر بنظر می رسد. این امر یک اصل اساسی می باشد که بطور رایج به عنوان واحد فولیکولی شناخته می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: