نقش موثر چربی و فیبر ها در حفظ سلامت پوست و مو

چربی ها : وجود مقداری چربی در رژیم غذایی شما برای داشتن پوست و موی سالم و چهره شاداب لازم است. اساسی ترین چربی برای سلولهای بدن ما ماده ای به نام لینولئیک linoleic Acid است که در روغن های گیاهی به مقدار زیاد یافت می شود. وقتی شما از خوردن چربی به شدت پرهیز می کنید باعث می شود که به پیر شدن پوست خود کمک کنید چه در زیر پوست یا Dermis غددی به نام غدد مولد چربی وجود دارد که یک ماده روغنی بسیار مفید و ممتاز ترشح می کند که برای نرمی و جوانی پوست و شادابی و طراوت موها نهایت لزوم را دارد. لازم است شما در هر روز به اندازه یک قاشق آَش خوری چربی های دارای لینولئیک مثل روغن آفتاب گردان، روغن زیتون یا روغن کنجد یا روغن آراشید بخورید، یعنی یک قاشق آش خوری روغن مزبور در غذای شما وجود داشته باشد. و این کار را شما هر روز و به طور مداوم انجام دهید نه اینکه یک روز از این روغن استفاده کنید و روز دیگر آن را فراموش کنید.

فیبر : فیبر یکی از مواد بسیار لازم برای سلامتی بدن ، است که متاسفانه تا چندی پیش ناشناخته بود. یعنی گندم را آرد می کردند و سبوس آن را همان فیبر باشد و حاوی بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی به دور می ریختند و یا به گاو و گوسفند می دادند یا برنج را می کوبیدند و پوسته آن را از آن جدا می کردند. پوسته ای که مقدار زیادی ویتامین و املاح دارد آن را به دور می ریختند درحالی که دم کرده پوست برنج و نرم کردن آن به وسیله مولینکس و پاشیدن پودر آن روی سالاد و در سوپ می تواند بسیار از مواد نیاز بدن ما را به ما برساند. فیبر در بسیاری از میوه ها و سبزیها به صورت فیبر محلول وجود دارد مثل سیب زمینی که دارای فیبر محلول بسیار زیاد و انواع و اقسام ویتامین ها و مواد معدنی و آلی است.

فیبر وقتی خورده شود با آب داخل لوله هاضمه ترکیب شده و باعث تخلیه روده ها از مواد مدفوعی می شود.

خوردن غذاهای پر از فیبر، خوردن انواع و اقسام میوه ها که فیبر فراوان دارد استفاده از انواع و اقسام سبزیهای خام یا پخته که پر از فیبر می باشند، خوردن نان همراه سبوس، خوردن انواع و اقسام حبوبات که محتوی فیبر بسیار زیاد هستند، باعث می شود که به اعضاء و سلولهای بدن این امکان داده شود که با تمام و سلامت به فعالیت خود ادامه دهند و کارخود را خوب و بدون عیب به انجام برسانند. به کار بردن این روش غذایی باعث جلوگیری از فرسایش پوست، پیر شدن و ضعف آن و خستگی و ناتوانی سلولهای آن شود، زیرا اگر ما از فیبر زیاد در غذاهای خود استفاده نکنیم و دچار یبوست شویم مواد سمی که در بدن در اثر هضم و تخمیر مواد غذایی ایجاد می شود بناچار قسمتی از آن باید از راه پوست دفع شود و همین دفع سموم مزبور، مثل اوره، نمک، آمونیاک، کراتین وامثال آنها باعث فرسایش و خستگی و پیدایش چین و چروک صورت می شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: