زرده تخم مرغ نه تنها یک راه ارزانقیمت برای درمان موهای کدر،آسیب دیده و در حال ریزش است بلکه یک راه سالم و مطمئن جهت نرم و مرطوب نمودن مو بشمار می آید. زرده تخم مرغ سرشار از مواد مغذی است و کف سر را با ویتامین های مورد نیاز برای رشد سالم مو مجهز میکند.

مه شو:با توجه به آسیب هایی که مواد شیمیایی موجود در شامپو ها و سایر محصولات برای مو دارند بسیاری از مردم به استفاده از درمان های طبیعی (سنتی) برای مراقبت از موهایشان روی آورده اند. بعلاوه استفاده از روش های سنتی گرانقیمیت نیستند. استفاده از زرده تخم مرغ نه تنها یک رژیم غذایی مغذی است بلکه یکی از روشهای درمانی مو در دوره باستان بشمار می آید. زرده تخم مرغ حاوی پروتئین و لسیتین است که سبب تقویت موها میشود. بعلاوه تخم مرغ سرشار از ویتامین های A ، E وD است که جز مواد مغذی هستند که مانع از ریزش موها شده، سلامت موها و بافت آن و درخشندگی آن را بهبود میبخشند. همچنین از موها در برابر آلودگی ، اشعه UV خورشید و کلرین محافظت مینمایند.

آیا زرده تخم مرغ برای مو مناسب است ؟

استعمال تخم مرغ بر روی سر فواید بسیار زیادی دارد. کمبود ویتامین، رطوبت و کمبود مواد مغذی موجود در کف سر از جمله عوامل موثر در ریزش مو بشمار می آیند. موهای سر نازک شده و می ریزند و این امر سبب کچل شدن فرد میشود. همانطور که میدانیم زرده تخم مرغ سرشار از پروتئین است و پوست کف سر را با مواد مفید تغذیه میکند درنتیجه رشد موهای سالم تر و براق تر را سبب میشود. برای موهای خشک و آسیب دیده همانند مرطوب کننده طبیعی عمل میکند. بعلاوه اسیدهای چرب ضروری و ویتامین های موجود در زرده تخم مرغ باعث نرم شدن موهای خشک و آسیب دیده میشود. همچنین اسید های چرب مانع ازدیاد شوره سر شده و درخشندگی مو را بهمراه دارند. استعمال زرده تخم مرغ موها را نرم کرده و احتمال مجعد شدن مو را کاهش میدهد.

جدا نمودن زرده تخم مرغ از سفیده آن

بخاطر داشته باشید که اگر از زرده تخم مرغ برای درمان موهایتان استفاده میکنید باید زرده را از سفیده جدا نمایید.

الگوهای درمانی مو با زرده تخم مرغ :

زرده تخم مرغ را میتوان با مواد گوناگونی که در آشپزخانه یافت میشود مورد استفاده قرار داد. همچنین با مخلوط نمودن آن با آبمیوه و روغن های گوناگون میتوان ماسک مو درست کرد. بگذارید یک نگاه کوتاهی به آنها بندازیم :

ـ زرده تخم مرغ زده شده : زرده تخم مرغ را درون ظرفی بریزید و با همزن آن را بزنید تا محلول مناسبی بدست بیاید سپس آن را بر روی کف سر و مو بمالید و بگذارید بمدت نیمساعت بماند و آن را با آب سرد بشویید. برای آنهایی که ریزش موی طبیعی دارند انجام این کار یکبار در هفته کفایت میکند. پس از استعمال یکماهه زرده تخم مرغ متوجه میشوید که ریزش موهایتان بطور قابل توجهی کاهش یافته است.

ـ زرده تخم مرغ با روغن بادام : یکعدد زرده تخم مرغ را درون کاسه ریخته سپس یک قاشق سوپخوری عسل، نصف قاشق چایخوری روغن بادام و یک قاشق سوپخوری ماست به آن اضافه نمایید.آنها را خوب مخلوط کنید تا خمیر بدست آید و آن را بطور منظم بر روی کف سر و موها بمالید. بعد از 90 دقیقه آن را با آب سرد بشویید. موهای شما مرطوب، براق و نرم خواهد شد این روش برای افرادی که ریشه های مو آسیب دیده و کدری دارند مفید است.

ـ زرده تخم مرغ با روغن کرچک : برای موهای کوتاه دو عدد زرده تخم مرغ و برای موهای بلند چهار عدد لازم است و به همان نسبت روغن کرچک به آنها اضافه نمایید. آنها را هم زده و این مخلوط را روی موهای نمناک خود بمالید، چند دقیقه بگذارید بماند سپس آن را با آب بشویید.

ـ زرده تخم مرغ با روغن بذر کتان : دو عدد زرده تخم مرغ را با دو قاشق چایخوری روغن بذر کتان مخلوط نمایید و سپس آن را بر روی موهای مرطوب خود بمالید.همچنین کف سرتان را با این مخلوط ماساژ دهید. بعد از نیمساعت موهایتان را بشویید. این مخلوط درمان مناسبی برای موهای خشک بشمار می آید. همچنین محلول میتواند مدت زمان بیشتری روی سرتان بماند فقط مطمئن شوید که خشک نشده باشد زیرا در اینصورت شستشوی آن دشوار میشود.

ـ زرده تخم مرغ با روغن اسطوقدوس : یک قطره روغن اسطوقدوس را به دو عدد زرده تخم مرغ اضافه کنید.مواد را هم زده و مخلوط را به کف سر خود بمالید و پس از نیمساعت آن را با آب بشویید.

ـ زرده تخم مرغ با آب لیمو : دو قاشق چایخوری آب لیمو را به دو عدد تخم مرغ اضافه نموده و آنها را هم بزنید تا زمانیکه یک مخلوط قوام یافته یکنواخت بدست آید. این مخلوط را از قسمت ریشه مو تا ساقه مو بمالید و آن را بمدت 10 دقیقه بگذارید بماند سپس آن را با آب سرد بشویید. این ترکیب چسبندگی موهای چرب را کاهش داده ومو را بحالت فنری و درخشنده نگه میدارد. این مخلوط برای رهایی از شوره سر نیز مناسب میباشد.

ـ زرده تخم مرغ با ماست و پوست لیمو : چهار قاشق سوپخوری ماست و یک قاشق چایخوری پوست لیمو به دو عدد زرده تخم مرغ اضافه کنید. مواد را خوب مخلوط کرده و بر روی موهای مرطوب خود بمالید. بعد از نیمساعت موهای خود را شسته و شامپو بزنید سپس متوجه میشوید که موهایتان درخشنده و نرم بنظر میرسد.

مواردی که به آن اشاره شد تعداد اندکی از هزاران ماسک مویی است که میتوان از زرده تخم مرغ تهیه کرد.

زیبا باشید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: