بیشتر مردم در اکثر مواقع با موهای خود مشکل دارند. تا جایی که تعداد روزهایی که موهایتان با شما سر ناسازگاری دارد غیرقابل شمارش است. برخی از مشکلاتی که برای مو پیش می آید شایع تر از بقیه و البته در مواردی درمان آن ساده تر است. در اینجا چند راه حل که به شما کمک می کند موهای سالم تری داشته باشید را پیشنهاد می کنیم.

پوسته وخشک شدن کف سر

یکی از شایع ترین بیماریهای مو که البته خجالت آور نیز هست ، خشک و پوسته پوسته شدن پوست سر می باشد. پوسته ی سفیدی که روی موها می نشیند و گاهی رو لباستان می ریزد و موجب خنده دیگران می شود. دلایل زیادی برای پوسته پوسته شدن سر وجود دارد :

یکی از مهمترین این دلایل شوره سر است.

تغییرات آب و هوا می تواند در خشک شدن پوست سر موثر باشد.

آب و هوای خشک بطور کلی موجب خشک شدن پوست سر می شود.

شستن مکرر موها با فشار زیاد به کف سر و دوبار شستن موها در هر نوبت استحمام پوست سر راخشک می کند.

برخی از داروها مانند ایزوترتینوئین باعث خشک شدن سطحی پوست سر می شوند.

شامپوها با شوینده های قوی و رایحه های تند مثل نعنا برخلاف شامپوهایی با رایحه ملایم می توانند در خشک شدن پوست سر بسیار موثر باشند. حال برای درمان آن چه کنیم ؟ اگر محصولاتی که استفاده می کنید برای شما مشکل ایجاد می کنند ، مصرف آنها را متوقف کنید. اگر موهای خود را هر روز می شویید سعی کنید شستن موها را به یک روز درمیان و یا حتی هر دو روز کاهش دهید و یا اگر مجبور به شستشوی روزانه هستید بیشتر از یکبار به موها شامپو نزنید و موها را به آرامی و با فشار کم ماساژ دهید. اگر در خانه مشکل تهویه و گرم کردن هوا را دارید ، یک دستگاه بخور در اتاق خود قرار دهید تا علاوه بر خشکی پوست سر به پوست کل بدن کمک کند.

در صورتی که مشکل شوره سر باشد باید از شامپوهای ضد شوره استفاده کرد ، شامپوهای که حاوی زینک هستند. چگونه می توان فهمید که مشکل شوره سر است یا فقط خشکی پوست سر ؟ بهتر است از شامپوهای ضد شوره استفاده کنید تا ببینید آیا موثر واقع می شوند یا خیر. در صورتی که مصرف این شامپوها تاثیری در رفع خشکی سر نداشت ، مشکل شوره نیست. از مرطوب کننده هایی با رایحه ملایم روی سر خود استفاده کنید ، آن را به نرمی روی پوست ماساژ دهید و روز بعد موهای خود را بشویید . این کار تاثیر بسزای در رفع خشکی پوست سر خواهد داشت.

خارش کف سر

خارش مداوم سر می تواند از علایم شوره سر باشد . اما اگر این خارش با خشکی پوست و پوسته همراه نباشد ، ممکن است ناشی از واکنش های آلرژیک و محرک به یک یا چند ماده در ترکیب محصولی که برای مراقبت از مو استفاده می کنید باشد.

ساده ترین راه حل این است که محصول را تغییر دهید تا ببینید خارش کف سر از بین می رود یا خیر. در بیشتر موارد این راه حل ساده مشکل را حل می کند. اکثر مواقع خارش سر به دلیل رایحه قوی عصاره برخی از گیاهان است. سایر مواد خارش آور که ممکن است در ترکیب برخی محصولات بکار برده شده باشند شامل ترکیباتی که روی پوست می مانند (مانند (PVP) )، ترکیبات رنگ دهنده ،مواد خشک کننده مانند الکل سدیم سولفات می شوند. اگر پوست سرتان می خارد از شامپویی ملایم و بدون رایحه استفاده کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: