اگر موهایی نرم، صاف و براق دارید به شما تبریک میگویم چرا که یکی از استثنائات هستید. بسیاری از زنان از روشیهای بسیاری استفاده می کنند تا موهایی نظیر موهای شما داشته باشند.

موی بیمار، خشک و شکننده و در انتها ساقه آن، دو شاخه شده است. کنترل و فرم دادن موهایی که هیچگونه رطوبتی ندارند کار سختی است. اگر موهایتان مجعد است و دچار موخوره شده دیگر شرایط بدتری دارد چرا که به جای داشتن موهایی کمند، کوهی از مو خوره و کرک در برابرتان است. حال اگر می خواهید از شر موهایی زبر، خشک و شکننده خلاص شوید برنامه غذایی رژیم زیبایی مرا دنبال کنید.

موی سفید: دوستش دارید یا از آن متنفرید؟

وقتی دوست من «راشلی» اولین موی سفید را روی سرش دید فریادی از روی ترسی کشید و به سرعت با موچین اش آن موی سفید را کند. شاید برای مدت کوتاهی از شر آن تار مو خلاص شود، اما این همان روزی است که به ناچار همه ما با آن مواجه می شویم. پس یا باید آن را بپذیریم و یا مثل «راشل» بکوشیم آن را سر به نیست کنیم ! دلیل سفید شدن مو ژنتیکی است. همانطور که در بعضی از افراد موها زودتر و در بعضی دیرتر سفید می شود. سفید شدن (بی رنگ شدن) مو در هر شخصی زمان متفاوتی دارد و هیچ چیز قادر نیست در این روند اختلالی به وجود آورد. با این وجود قرار گرفتن در شرایط خاصی سرعت سفید شدن مو را از حد طبیعی آن بیشتر می کند. اصلاح این روند به شما کمک میکند تا به مدت طولانی تری رنگ موی خود را حفظ کنید.

در جوانی سلول هایی که به آنها «ملانوسیت» میگویند رنگدانه هایی تولید می کنند که به موی ما رنگ می دهد. کاهش فعالیت ملانوسیت ها سبب سفید شدن مو می شود. یکی از دلایل کاهش فعالیت ملانوسیت ها افزایش سن است. سیگار کشیدن و اختلالات غده تیروئید هم یکی دیگر از دلایل سفید شدن زودرس موهاست.

ویتامین B12 یکی از آنتی اکسیدان های ضد سفیدی مو است. کمبود ویتامین ۱۲ B سبب سفید شدن زودرس مو می شود. این اتفاقی در مورد بسیاری از افراد که در رژیم غذایی شان کمبود ویتامین B وجود دارد (اگرچه گیاهخواران هم لازم است مکمل های ۱۲ B را به رژیم غذایی شان اضافه کننل) رخ میدهد. البته بعضی افراد به خصوصی میانسالان در جذب این ویتامین مشکل دارند. هنگام مصرف ویتامین B۱۲ اسید معده اشان فعال شده و مبتلا به مشکلات معده ای و رودهای می شوند.

برنامه رژیم زیبایی

برای موهای خشک و شکننده

اگر برنامه غذایی مناسبی داشته باشید احتمالا پروتئین و مواد معدنی چون مس، سولفور، سلنیوم و سیلیکون کافی را دریافت می کنید. علاوه بر دستورالعمل های داده شده در این فصلی، برای داشتن موهای سالم به نکات زیر هم توجه کنید:

برای ساختن ساقه مو قوی آهن به اندازه کافی مصرف کنید.

برای حفظ رطوبت داخلی موها، آب زیاد بخورید.

اسید های چرب امگا-3 مصرف کنید. پوست سر برای تولید چربی به امگا-3 احتیاج دارد.

غذاهای سرشار از بتا-کاروتن را در رژیم غذایی تان بگنجانید. ویتامین A که در از سلامت پوست سر ضروری است از تجزیه بتاکاروتن به دست می آید.

مجموعه ویتامین B که از خشکی و شکنندگی مو جلوگیری می کند را مصرف کنید. آنها همه با هم مؤثر هستند. پس مطمئن شوید که از همه آنها استفاده می کنید.

غذاهای سرشار از ویتامین C مصرف کنید.

برای حفظ سلامت پوست سر و افزایش رشد موها غذاهای حاوی روی زیاد مصرف کنید.

برای محافظت از لیپیدهای پوست سر در برابر صدمات رادیکال های آزاد، غذاهای حاوی ویتامین E مصرف کنید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: