غلاف درونی ریشه مو

این غلاف ، مو را تا سطح اتصال غدد چربی به فولیکول می پوشاند و از این به بعد از بین می رود و فضای باقی مانده به جای آن برای دفع ترشحات غدد چربی مورد استفاده قرار می گیرد. غلاف درونی ریشه مو حرکت موی در حال رشد را تسهیل می کند و خود شامل سه لایه به اسامی کوتیکول ، هاکسلی و هنله است.

غلاف بیرونی ریشه مو

غلاف بیرونی ریشه مو در اطراف غلاف درونی قرار گرفته و در امتداد با اپی درم می باشد. به طوری که این لایه در قسمت های عمقی از یک ردیف سلول و درقسمت های میانی از دو ردیف سلول تشکیل شده ولی قسمت های فوقانی شبیه اپی درم و از نوع مطبق می باشد. غشای پایه ضخیمی به نام پرده شفاف فولیکول مو را از بافت همبند درم در اطراف فولیکول متراکم شده جدا می کند که غلاف درمی نامیده می شود. دسته کوچکی از عضلات صاف که به طور مایل بین فولیکول مو و طبقه پاپیلایی درم قرار گرفته عضله راست کننده مو نامیده می شود. انقباض این عضله در پاسخ به سرما ، ترس یا هیجان باعث سیخ ایستادن موها می شود. موهای ناحیه صورت فاقد عضله راست کننده می باشند. چرخه رشد مو

موهای بدن انسان دارای دوره های رشد و استراحت بوده و بعد از مدت معینی می ریزند. در چرخه رشد موها سه مرحله آناژن ، کاتاژن و تلوژن قابل تشخیص می باشد. آناژن: دوره رشد موها می باشد و این دوره در موهای سر 2 تا 6 سال و در موهای سایر نقاط بدن 1 تا 6 ماه می باشد. در هر زمان ، به طور متوسط 85 درصد موها در مرحله آناژن هستند.

کاتاژن: دوره کوتاهی است که طی آن تقسیم سلول های ماتریکسی متوقف و فولیکول مو از ناحیه پاپیلا جدا می شود.

تلوژن: دوره ای است که حدود سه ماه طول می کشد و در این دوره همه فعالیت های سلولی متوقف می گردد و موی مرده که همراه فولیکول دژنره شده اش (موی چماقی نیز نامیده می شود) ، ضمن شست و شو یا در اثر فشار ناشی از رشد موی جدید می افتد. روزانه به طور متوسط 50 تا 100 تار مو می ریزد و توسط موهای جدید جایگزین می شود. اگر ریزش موها زیاد باشد منجر به طاسی می گردد. در مورد تجدید موهای ریخته شده عقیده بر این است که فولیکول جدید از سلول های زایای غلاف بیرونی حاصل و در محل موی ریخته شده رشد می کند. موهای ظریفی که در مرحله جنینی ظاهر می شوند موهای لاناگو ، موهای ریزی که پس از بلوغ ظاهر می شوند. موهای کرکی و موهای معمولی ، موهای نهایی نیز نامیده می شوند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: