تغذیه سالم همان طور که در سلامت کل بدن ضروری است بی تردید برای رشد سالم موها نیز اهمیت دارد. وقتی یک رژیم جدید ویتامینی را شروع می کنید ، معمولا 2 تا 3 ماه وقت لازم است تا نتایج به کار بردن آن را بر روی وضعیت موی خودتان ببینید. این بدین معنی است که صبوری و ادامه دادن برای رسیدن به نتیجه مطلوب بسیار حایز اهمیت است. همچنین بسیار مهم است که قبل از شروع هر برنامه ویتامینی جدید حتما موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید به ویژه اگر بیماری یا مشکل خاص سلامتی و بهداشتی دارید.

ویتامین ها و مو

ویتامین A

این ویتامین آنتی اکسیدانی است که به تولید چربی سالم در پوست سر کمک می کند. منابع غذایی حاوی ویتامین A شامل روغن کبد ماهی ، گوشت ، شیر ، پنیر ، تخم مرغ ، اسفناج ، کلم بروکلی ، کلم پیچ ، هویج و هلو به مقدار روزانه 5000 واحد بین المللی است. لازم به ذکر است که مصرف بیش از 25 هزار واحد بین المللی در روز از این ویتامین مسمومیت ایجاد کرده و می تواند موجب ریزش مو و یا سایر مشکلات جدی برای سلامتی شود.

ویتامین C

این ویتامین آنتی اکسیدانی است که به حفظ سلامت پوست و موها کمک می کند. میوه های خانواده مرکبات ، توت فرنگی ها ، کیوی ، آناناس ، گوجه فرنگی ، فلفل سبز ، سیب زمینی و سبزیجات دارای برگ سبز تیره منابع سرشار از ویتامین C هستند. مقدار مورد نیاز این ویتامین روزانه 60 میلی گرم است.

ویتامین E

این ویتامین آنتی اکسیدانی است که گردش خون در پوست سر را تقویت می کند. منابع غذایی حاوی این ویتامین شامل روغن سبزیجات مجمد شده ، روغن پوست گندم ، دانه های سویا ، دانه های خام و دانه های روغنی ، حبوبات خشک و سبزیجات برگ پهن هستند. مقدار مورد نیاز این ویتامین روزانه 400 واحد بین المللی است. مصرف زیاد این ویتامین می تواند موجب بالا رفتن فشار خون شده و تشکیل لخته های خونی را کاهش دهد. افرادی که داروی فشار خون یا ضد انعقاد مصرف می کنند باید قبل از مصرف مکمل های ویتامین E با پزشک معالج خود مشورت کنند.

بیوتین

این ویتامین تولید کراتین را افزایش داده و از ریزش مو جلوگیری می کند. مخمر آب جو ، تمام انواع غلات ، زرده تخم مرغ ، جگر ، برنج و شیر مهم ترین منبع حاوی این ماده هستند. مقدار مورد نیاز بیوتین روزانه 150 تا 300 میکروگرم است.

نیاسین (ویتامین این ویتامین تولید کراتین را افزایش داده و از ریزش مو جلوگیری می کند. مخمر آب جو ، تمام انواع غلات ، زرده تخم مرغ ، جگر ، برنج و شیر مهم ترین منبع حاوی این ماده هستند. مقدار مورد نیاز بیوتین روزانه 150 تا 300 میکروگرم است.

نیاسین (ویتامین B3)

این ویتامین گردش خون در پوست سر را تقویت می کند. منابع سرشار از این ویتامین مخمر آب جو ، پوست گندم ، ماهی ، مرغ ، بوقلمون و گوشت هستند. مقدار مورد نیاز نیاسین در روز 15 میلی گرم در روز از این ویتامین خطرات جدی برای سلامت بدن در پی دارد.

اینوسیتول

این ماده معدنی باعث سالم ماندن فولیکول های مو در سطح سلولی می شود. این ماده بیشتر در تمام انواع غلات ، مخمر آب جو ، جگر و مرکبات یافت می شود. اسید پانتوتنیک (ویتامین B5)

این ویتامین مانع از سفیدی و ریزش موها می شود. دانه های تمام غلات ، مخمر آب جو ، گوشت و زرده تخم مرغ منابع غنی از ویتامین B5 هستند. مقدار مصرف روزانه این ویتامین 4 تا 7 میلی گرم است.

ویتامین B6

این ویتامین مانع از ریزش مو شده و ملانین را که رنگدانه های تامین کننده رنگ مو هستند تقویت می کند. منابع اصلی غذایی حاوی این ویتامین شامل مخمر آب جو ، جگر ، دانه های تمام انواع غلات ، سبزیجات ، گوشت و زرده تخم مرغ هستند. مقدار مورد نیاز این ویتامین روزانه 1/6 میلی گرم است. مصرف مقدار زیاد این ویتامین باعث بی حسی و کرخ شدن دست ها و پاها می شود.

ویتامین B12

این ویتامین مانع از ریزش مو می شود. مهم ترین منابع غذایی حاوی ویتامین فوق مرغ ، ماهی ، تخم مرغ و شیر است و مصرف روزانه 2 میلی گرم آن توصیه می شود. توجه داشته باشید که نباید بیش از حد ویتامین مصرف کرد ، مصرف قرص های ویتامین بدون تجویز پزشک کاری اشتباه و خطرناک است چون به طور ناگهانی به بدن ویتامین بیش از حد می رسد و باعث رسوب در رگ ها ، قلب ، کلیه و کبد می شود و بروز سکته قلبی و سرطان و انواع سنگ کلیه را افزایش می دهد

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: