موی سر هر روز در حال رشد و تکثیر است و موهای سالم به صورت 1 سانتی متر رشد دارد که این رشد موها بستگی به افراد دارد اما می توان گفت که موهای افراد سالم بسته به ارث در حالت عادی اشان باید یک سانتی متر رشد داشته باشد برای داشتن موهای سالم و زیبا ، داشتن تغذیه مناسب با انواع پروتئین ها و ویتامین ها اهمیت ویژه ای دارد.

اولین علت این مورد را می توان نداشتن تغذیه صحیح دانست ، به خصوص میزان پروتئین دریافتی در افراد باید به مقدار مناسبی باشد تا این پروتئین دریافتی در افراد باید به مقدار مناسبی باشد تا این پروتئین وارد دستگاه گوارش شده و تبدیل به آنزیم و ترکیبات قابل جذب که همان آمینو اسیدها هستند شده و پروتئین را بسازد.

وجود ویتامین ها برای تکثیر سلولی بسیار ضروری است و آهن و روی از دیگر عناصر ضروری برای رشد و سلامت موها محسوب می شوند ، همچنین بیوتین در رشد مو بسیار موثر است. البته وجود ویتامین هایی مثل ویتامین A,B,K هم برای رشد سلولی مو لازم هستند.

تغذیه نامناسب ، کمبود روی و آهن به خصوص در خانم ها ، بیماری هایی نظیر تب های طولانی ، اعمال جراحی که با همراه با بیهوشی هستند ، استرس های شدید روحی ، داروهایی که از تکثیر سلولی جلوگیری می کنند مثل داروهای ضد سرطان ، رادیوتراپی ، بیماری های سیستمیک مثل کم کاری و پر کاری تیروئید در نازک شدن تارهای موی سر و ریزش آن نقش دارند.

برای داشتن موهای سالم و زیبا ، داشتن تعذیه مناسب با انواع پروتئین ها و ویتامین ها اهمیت ویژه ای دارد ، همچنین افراد توجه داشته باشند در صورتی که روزانه به شستشوی موهای خود می پردازند باید از شامپوهایی استفاده کنند که قدرت پاک کنندگی کمتری داشته و از صابون هایی با PH اسیدی استفاده نمایند.

تمام شامپوها و محصولاتی که تبلیغ می شود و گفته می شود که حاوی پروتئین و ویتامین ها هستند و موجب رشد مو می شوند جنبه تبلیغاتی دارد چرا که موهای خارج از بافت پوست ، مرده هستند و باعث تقویت و رشد مو نمی شوند و بنابراین کار این شامپوها تنها شستشوی موها است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: