دلایل شوره ی سر

شوره ی سر پوسته پوسته شدن پوست سر است که نوعی اگزما محسوب می شود. بسیاری از متخصصین معتقدند که شوره سر در اثر تجمع قارچهای مخمر ایجاد می شود. این موجودات تک سلولی میکروسکپی در پوست سر هر فردی زندگی می کنند و در اثر تجمع و زیاد شدن منجر به بروز مشکلاتی می شوند. مواد شیمیایی که امروزه جهت حالت دادن و آرایش مو استفاده میشوند. در مدت طولانی باعث شوره سر می شوند. تغذیه نادرست و نرسیدن مقادیر کافی از ویتامینهای A ، B6 ، C ، E نیز می تواند دلیل ایجاد شوره ی سر باشد. برای کنترل شوره ی سر و بهبود آن، علاوه بر کاهش میزان استفاده از مواد آرایش مو و مصرف مقادیر کافی سبزی و میوه تازه، باید سعی کرد از فشارهای روانی، اضطراب و هیجان تا حد امکان خودداری شود. گفتنی است تغییرات سطح هورمونهای بدن نیز عامل بوجود آمدن شوره ی سر است. به غیر از این عوامل تئوریهای دیگری نیز به شرح ذیل مد نظر هستند :

شوره ی سر در فصل زمستان با توجه به اختلاف دمای درون منزل و محوطه خارج بیشتر اتفاق می افتد. عادت غلط بهداشتی از جمله شستشوی نامناسب پوست سر و مو با شامپوهای نامناسب. رنگ کردم مو بصورت مکرر و استفاده از هوای داغ برای خشک کردن موها. استرسهای طولانی و بی خوابیهای مکرر. رژیم غذایی نامناسب (رژیم غذایی پر از چربی و اسیدهای چرب باعث ترشح بیشتر سبوم از غدد سباسه می شود و در نتیجه رشد و تکثیر قارچها افزایش می یابد) تغییرات هورمونی که اغلب در زنان رخ می دهد.

عوامل افزایش دهنده

استرس هوای گرم و مرطوب، یا سرد و خشک شامپو نزدن مرتب پوست چرب سایر اختلالات پوستی مثل روزاسه، آکنه یا پسوریازیس چاقی استفاده از لوسین های خشک کننده حاوی الکل

عوارض احتمالی

دست پاچگی و عدم احساس راحتی در برخوردهای اجتماعی عفونت باکتریایی ثانویه در نواحی درگیر واکنش به داروهای مالیدنی مورد استفاده در درمان

عواقب مورد انتظار

این یک بیماری مزمن است، غالباً بیماری مدت ها خاموش باقی می ماند. در هنگام مرحله فعال بیماری، علایم را می توان با درمان کنترل کرد، این بیماری باعث ریزش مو نمی شود.

پیشگیری

نمی توان از آن پیشگیری کرد. اما برای به حداقل رساندن شدت یا دفعات شعله ور شدن بیماری : مرتباً از شامپو استفاده کنید. چین های پوستی را پس از حمام کاملاً خشک کنید. لباس غیر چسبان که تهویه را به راحتی امکان پذیر می سازد بپوشید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: