معایب افراط و زیاده روی در شستشوی سر چیست؟

افراط و تفریط در مورد قاعده کلی ، معمولاً در بردارنده مشکلات و مسائلی برای پوست و موهای سر می باشد که ذیلاً به شرح آنها، مبادرت می ورزیم:

افراط و زیاده روی در شستشوی سر ، و انجام زودتر از موعد این عمل غالباً منجر به خستگی موها و پوست سر، تشدید فعالیت غدد چربی بطور مشکل آفرین، آسیب پذیری ویتامینهای موجود در سطح پوست سر، کنده شدن و جدا گردیدن سلولهای سطح پوست سر، که نیمه مرده بوده کاملاً بصورت زاید در نیامده اند، از بین رفتن بیش از حد چربی مورد نیاز سطح پوست سر، گشوده ماندن مداوم و بی رویه منافذ پوستی و عادت کردن بیمورد سر به شستشوی زود و به زود ، که موجب روند غیر طبیعی واکنشهای پوست سر می گردد، می شود، البته این حالات وقتی پدید می آیند، که شستشوهای پی در پی مذکور، با مواد شوینده انجام شود، و گرنه همانگونه که قبلاً اشاره شد، شستشوی هر روزه سر با آب و بدون بکار بردن مواد شوینده، ضرری در پی نداشته، عوارض فوق را، دامن نمی زند (معمولاً این عمل به صورت دوش گرفتن انجام می گیرد)

از سوی دیگر تفریط و کم کاری در امر شستشوی سر و عقب انداختن انجام این عمل از موعد مقرر نیز، مشکلات و ناهنجارهای دیگری را پدید می آورد، که انباشته شدن چربی، بصورت قشری مشخص بر روی پوست سر (و بصورت لایه ای ضخیم، در افراد چرب پوست)، تجمع قطرات عرق خارج شده از غدد و منافذ مربوط و خشکیدن آن بصورت لایه چسب مانندی بر سطح پوست سر، پیدایش انبوه آمیزه ذرات گرد و خاک و دودهای مضر و خطرناک با عرق و چربی پوست سر ، تصاعد بوی نامطبوع مواد جمع شده مذکور، از سر، نامناسب و ژولیده گردیدن ظاهر موهای سر، شامل بهم چسبیدگی موهای چرب و از هم گسیختگی موهای خشک، بی حالتی غیر قابل تحمل موها و بالاخره ناهنجاریهای شوره، خارش، سوزن سوزن شدن پوست سر و نهایتاً درد ریشه موها و پوست سر، از جمله پدیده هایی هستند، که با تأخیر زمانی شستشوی سر، رابطه مستقیم دارند. بطوریکه، با طولانی تر شدن این عقب افتادگی، آنها نیز با شدت بیشتری ظهور و حضور می یابند، تا جایی که طبیعت پوست و مو ، از واکنشهای طبیعی خود باز می ماند.

از میان عوامل نامبرده بالا، آنهایی که عبارتند، از تجمع موادگوناگون مضر بر روی پوست سر، اکسیژن گیری طبیعی پوست سر و نتیجتاً ریشه مو ها، را، مختل می سازند. این فاکتورها، برای موها (ریشه موها) و پوست سر، غالبا غیر قابل تحمل و مخاطره آمیز می باشند.

هنگامیکه، شخص پس از این تعلل و تأخیر، اقدام به شستشوی سر می نماید، شاهد واکنشهایی از سوی پوست و موهای سر می باشد، که خود نشانگر گذشت زمان طبیعی شستشو است. نمونه های بارز این مشاهدات، دیر کف کردن مواد شوینده کف زا (صابون و شامپو و ... ) در هنگام شستشو، بعلت کثیفی و چرب بودن بیش از حد پوست و موهای سر، سوزن شدن پوست سر و درد ریشه موها می باشند.

بروز تمام عواملی که تا به این جا متذکر آنها شدیم، با وحدت تام، بر قانون و دستور شستشوی سر با پریود 48 ساعت، صحه نهاده، متعادل و مفید بودن آنرا تصدیق می نمایند.

البته این عوامل و پدیده ها در صورتی می تواند، بموقع و بجا ظهور یافته و شاهد بر صدق و صحه یاد شده باشند، که پوست و موها سالم و طبیعی بوده، از خود واکنشهای طبیعی لازم را بروز دهند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: