نکات مهم در استفاده از صابون و شامپو

خشکی و کدر شدن موها در دفعات اولیه استعمال این شوینده مخصوص سر در مورد کسانیکه علاوه بر مصرف طولانی پاک کننده های گوناگون شیمیایی از رنگ موهای مختلف (سنتتیک) و مواد دکلره برای آرایش موهایشان استفاده کرده و به فر یا صاف کردن موهایشان نیز پرداخته اند بمراتب شدیدتر است زیرا موهای این افراد اغلب علاوه بر پوشیدن شدن لایه ذکر شده بشدت آسیب دیده و توان طبیعی خود را از دست داده اند. بطوریکه گاهی آن هاله حاصل از مصرف شوینده های شیمیایی نیز دیگر نمی تواند درخشانی و لطافت را حتی از نوع کاذب و تصنعی به موها ببخشد و به همین سبب موهای این افراد غالباً خشک و شکننده در هم پیچیده و کدر است که آنها برای رفع این مشکل معمولاً از بریانتین ها برای چرب کردن مو هایشان استفاده می کنند (ما در همین فصل در مورد بریانتین ها توضیحات لازم را خواهیم داد).

این اشخاص با مشاهده خشکی و کدری شدید و بیش از پیش ذکر شده در موهایشان نباید مصرف شوینده گیاهی سر را کنار بگذارند بلکه خوب است با ادامه استفاده از این صابون برای کاهش آسیب های وارد شده قبلی به موها (در مدتهای طولانی مصرف فرآورده های شوینده شیمیایی) و کاستن موقتی خشکی و کدری موها بترتیب ذیل عمل نمایند در عین حال لازم است که برای درمان اساسی موها با مراجعه به متخصص حاذق اقدام عاجلی بعمل آورند: این افراد در ابتدا بهتر است موهای آزرده شده از مصرف فرآورده های زیانبار قبلی (رنگ، دکلره، فروصاف) را در حد اعتدال کوتاه نموده سپس در دفعات اولیه شستشوی سر یکساعت قبل از استحمام موها را با روغن زیتون و نظایر آن چرب کنند، که آسانترین روش آن شانه کردن موها با شانه دندانه درشتی است که قبلاً کاملاً به روغنی زیتون با مشابه های گیاهی آن آغشته شده است. چون با انجام عمل فوق موهای سر ظاهراً چرب تر می شوند لذا خوبست تعداد مراتب شستشو را از دو دفعه به سه الی چهارم مرتبه افزایش داد که این عمل برای پاک شدن چربی ناشی از روغن مذکور بوده قاعده کلی نمی باشد.

لزوم انجام اقدامات فوق توسط این افراد فقط در دفعات اولیه شروع استعمال شوینده گیاهی سر بجای صابونها و شامپوهای غیر طبیعی می باشد زیرا بمرور استفاده از این فرآورده موها به سوی طبیعت خود سوق داده شده شفافیت و لطافت طبیعی خود را باز می یابند و دیگر احتیاجی به انجام عمل (روغن مالی موها) نخواهد بود اما در مواردیکه مدت استعمال مواد شیمیایی مذکور توسط فرد طولانی و تأثیر این مواد بر ساختمان مو شدید و مخرب می باشد توصیه می شود که با تکرار کوتاه کردن معتدل موها بمرور زمان قسمت آسیب دیده ساختمان موها جدا شود تا پس از مدتی موها یکدست و طبیعی گردند. تشخیص این امر که شدت تخریب مواد پاک کننده شیمیایی بر روی ساختمان موها چقدر بوده چه مدت به مداوا و مراقبت احتیاج دارد؟ در صلاحیت تشخیص متخصص حاذق این رشته می باشد که در کتابهای تخصصی بعدی نیز در این باره مو شکافیهای لازم بعمل آمده است.

بهتر است این افراد پس از دستیابی به موهای طبیعی و سالم با اجتناب از مصرف مواد آرایشی و بهداشتی غیر طبیعی و بکارگیری مواد مشابه گیاهی و طبیعی بویژه شوینده های اصیل و سنتی (نظیر آنچه گفته شد) طبیعت پوست و موهای سر خود را برای همیشه حفظ نمایند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: