توصیه مهم بهداشتی

معدود افرادی که این تصور اشتباه را در ذهن دارند که با هرنوع پاک کننده ای می توان سر را شست مثلاً تفاوتی بین شوینده های سرشویی و مایع ها و پودرهای ظرفشویی و رختشویی قابل نبوده، برایشان فرقی نمی کند که هر مایع پاک کننده برای چه منظوری ساخته شده است.

این عده از مردم غالباً کسانی هستند که دارای موهای پرپشت و پوست سر احتمالاً چرب می باشند. اینان گمان می کنند که چون موهای پری دارند می تواند در کار دلخواه و غیراصولی را، سرخود انجام دهند، متاسفانه گاهی این افراد از مایعهای ظرفشویی و دیگر مواد پاک کننده نامناسب برای شستشوی سر استفاده می نمایند. ما در پژوهشها و تحقیقات خود، شاهد مکرر چنین شستشوهایی در محیطهای کار آلوده بویژه در مکانیکی ها و محل هایی شغلی نظیر آن که معمولاً آلوده به روغن و مواد چرب نفتی و .... می باشند. بوده ایم، در اینجا توضیحاتی را در مورد مضرات این عمل ارایه داده می شود :

پاک کننده هایی که برای مصارف خانگی (شستشوی رخت و ظرف و ....) تولید می شوند، غالباً خام و تصفیه نشده اند (بهمین سبب هم نسبتاً ارزانترند) این مواد بسیار قلیایی و تحریک کننده بوده بهیچ وجه برای شستشوی پوست و مو مناسب نمی باشند یعنی هرگز نباید این فرآورده ها را جایگزین شوینده سر نمود.

آنانکه، ناآگاهانه، موهای سرخود را با مایع ظرفشویی یا حتی پودر و صابون رختشویی می شویند باید بدانند که این مواد بتدریج به پوست و بویژه به ریشه موها آسیب رسانده سلامت آنها را جداً به خطر می اندازند. این عمل مخاطره آمیز در وحله اول عوارض پوستی و خیم و متعاقب آن ریزش شدید و غیر طبیعی موها را بدنبال دارد.

در این افراد نه تنها پوست سر بلکه صورت نیز از آسیب آنزیمهای مضر موجود در این مواد در امان نخواهد بود حساسیتهای پوستی خارش و احیاناً تورم های مخفی و عوارض ناشناخته دیگر، از پی آمدهای زیانبار این عمل غیر بهداشتی می باشد.

ما از روی دلسوزی و علایق نوع دوستانه، به این افراد ناآگاه در مورد پوست و مو، که به موهای خود بالیده، گمان می کنند که در مقابل عوامل مضر یاد شده، آسیب ناپذیند توصیه می کنیم، که از این عمل مخاطره آمیز، دست برداشته، بیش از این سلامت پوست و موی خود را در معرض خطر انواع بیماریهای پوستی و نهایتاً انهدام و ریزش مو قرار ندهند، و این اعضای ظریف را از آسیبهای سطحی و عوارض عمقی حفظ نمایند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: