چند نکته برای آگاهی بیشتر از سلامت پوست و موهای کودکان

در اینجا، چند نکته ای برای آگاهی بیشتر مادران، ذکر می کنیم، که بکار بستن آنها، می تواند مقدمات و موجبات سلامت پوست و موهای کودکان دلبندشان را تأمین نماید:

  1. هرگز سر کودک خود را تیغ نیانداخته، حتی موهای آنها را با تیغ کوتاه نکنند (مدل ندهند)
  2. برای فرزندان دلبند خود، شانه و برس طبی اختصاصی فراهم کرده، هرگز شانه خود و دیگران را به سر آنها نزنند.
  3. سر بچه ها را با صابون مخصوص سر(که در فصل پیش توضیح داده شد) شستشو داده، بدین ترتیب پوست و موهای آنها را، از آسیب مواد شیمیایی دور نگهدارند.
  4. از زمان تولد نوزادان (بویژه پسران) تا سن شش سالگی، هر سه الی شش ماه یکبار موهایشان را تا حداکثر ممکن کوتاه کنند، خوبست این عمل در اول هر فصل و اواسط آن ویژه در آغاز فصل بهار و پاییز صورت گیرد.
  5. با مشاهده کوچکترین علایم ناراحتی و بیماری در سر کودک، فوراً او را به متخصص امر نشان داده، با این عمل بجا و به موقع، از بروز مشکلات آتی پیشگیری نمایند.
  6. سر فرزندان خود را یک روز در میان با صابون گیاهی مخصوص سر بشویند.
  7. هنگام شستشوی موی بچه ها هرگز آنها را در میان دو پا، منگه وار قرار نداده، از چنگ زدن و ماساژ دادن سر آنها و برس کشیدن به موهایشان خودداری نمایند.
  8. سر بچه ها را با آرامی در خور حوصله یک مادر شکیبا و دلسوز، طبق روش بیان شده در این کتاب شستشو دهند.
  9. بهتر است فرزندان خود را به جای مصرف غذاهای غیرطبیعی و ناسالم، به استفاده از غذاهای سالم و طبیعی و گیاهی عادت دهند، تا از این طریق سلامت هر چه بیشتر آنها تأمین گردد.
بعضی مادرها، پس از انجام استحمام کودکان خود برای سرگرم کردن آنها، میوه هایی مناسب با فصل در اختیارشان می گذارند، که عملی بسیار پسندیده و بجا می باشد، زیرا بدینوسیله، کودکان علاوه بر سرگرمی و تفنن، مواد مفید مورد نظر طبیعی بدن را کسب می نمایند.

بچه های خود را از کودکی عادت بدهند، که مواد شیمیایی، مثلاً عطریات، روغنها و سایر مواد سنتتیک را به موهای خود نمالند و در صورت تمایل به مصرف اینگونه مواد، از سوی خود یا فرزندانشان، بهتر است از مشابه های گیاهی آنها، که در کتاب دیگری به نام فرآورده های آرایشی، بهداشتی و زیبایی گیاهی معرفی گردیده و توضیح داده شده است، استفاده نمایند.

برای اینکه مادران، در جریان فنی و بهداشتی مو قرار گرفته، بدانند که کوتاهی و قصور در وظیفه مادری ممکن است، چه عواقب جبران ناپذیری را در آینده فرزندانشان بدنبال داشته باشند، باز هم بیان تذکراتی را لازم می بینیم:

مادران عزیز! کوچکترین بی مبالاتی و سهل انگاری شما، در روحیه و سرنوشت فرزندانتان اثرات نا مطلوب بجای می گذارد. ما نتایج سهل انگاری و بی مبالاتی برخی مادران را، که دامنگیر اطفالشان گردیده است، و در کتابهای بعدی با تصاویر مستند، ارایه خواهیم نمود، تا به عمیق مطلب بیشتر پی برده شود.

اقبال و توجه به این پیام آموزش روش صحیح نگهداری از مو بویژه موی کودکان، سلامت موها را برای همیشه بیمه کرده، آسودگی خاطر را به همراه خواهد داشت.

در فصول مختلف کتاب، به اثبات این مسئله پرداخته ایم، که مو جزو اعضای بدن می باشد. کمبود یا نبود آن، اثر روحی نامطلوبی را روی اشخاص، بخصوص اطفال می گذارد. این تأثیر در شخصیت افراد مخصوصاً کودکان بحدی عمیق و ریشه دار است، که در سرنوشت آینده یشان موثر بوده، حتی ممکن است، آنها را به

گوشه گیری و انزوا از جریانات زندگی بکشاند.

بیماریهای مو در کودکان پاکدل، نباید ساده و سرسری گرفته شود، بلکه باید در بی تامین سلامتی آنان بود، تا دچار این بیماریها، که غالباً زاده بی مبالاتی و سهل انگاری است نشوند.

ما خود را موظف می دانیم، که در راه تامین سلامت موهای فرزندان دلبند مادران، بیماری آنها برخاسته، ار هیچ نوع کمک و راهنمایی بدانها در یغ نورزیم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: