تاثیر میزان حرارت و برودت آب در سلامت موها

گذشته از نوع آب، توضیح کافی در مورد آن داده شد، میزان حرارت و برودت آن نیز در سلامت موها نقش بسزایی دارد، بطوریکه آب خیلی سرد و یا بسیار گرم (داغ)، هر دو تهدیدی برای سلامتی موها به شمار می رود.

در هنگام شستشوی سر لازم است، نوع پوست سر و موهای آنرا، به دقت شناسایی کرده، حرارت لازم آب را در برخورد با آن، مورد توجه قرار داد، تا بتوان روش مناسبی را در جهت رعایت بهداشت و حفظ و نگهداری موها اتخاذ نمود.

نظر به اهمیت این موضوع به بحث پیرامون حرارت آب می پردازیم :

انسان برای زیستن و ادامه حیات به حرارت معین و متعادلی نیاز دارد. چه منظور جریان هوا باشد، یا آب و یا دیگر نیازهای بدن.

چنانچه حرارت از حد معمولی و طبیعی بدن بگذرد، یعنی بالاتر از حد معین و یا پایین تر از آن بیاید. مشکلاتی را برای شخص پیش می آورد.

چنانکه می دانیم، حرارت بدن آدمی در حالت طبیعی، 37 درجه می باشد، که با طبیعت بدن همسازی و هماهنگی دارد. حرارت پیرامون و زیستگاه آدمی نیز، باید حد تعادلی، منطبق با شرایط بدنی انسان و حالتی غیر آزار دهنده داشته باشد، یعنی سرما و یا گرمای زیاده ، تحمل را از شخص گرفته، در وهله اول شخص را بیمار می کند، و اگر به بیش از حد توانایی و تحمل برسد، فرد را از پای در خواهد آورد. بدین جهت انسان برای انطباق و سازگاری با محیط زیست، به فکر تعادل میان گرما و سرما افتاده، و وسائلی را اختراع نموده است، تا بتواند، به هنگام سرما خود را گرم، در موقع گرمای زیاد، معتدل نگاه دارد.

مصرف آب نیز همین طور است، چه برای شستشوی سر و تن.

اگر موی سر، با حرارت زیاد آب، یا به عبارت روشن تر، با آب داغ یا با درجه خیلی سرد آب شسته شود،هر دو برای سلامت مو مضر بوده و ریزش غیر طبیعی موها را همراه خواهد داشت. این عوامل به ریشه موها صدمه زده، و همچنین تأثیر نامطلوب بر روی پوست سر، بجای می گذارند.

آب داغ در مواردی، پوست سر را سوزانده، عوارض مختلفی پیش می آورد. همچنین اگر آب شستشوی سر ، خیلی سرد باشد. به عارضه سرماخوردگی و عوارض ناشی از آن دامن میزند.

بنابراین آبی که برای شستشوی موها به کار می بریم، باید دارای حرارت معین و منطبق با شرایط و حالات ویژه پوست و مو سر بوده، در فصول مختلف حرارت آب مورد استفاده نسبت به تغییر درجه هوا، متفاوت باشد. در سطور آینده، در این باره جدولی ارائه خواهیم نمود، که می توان در فصول چهارگانه سال مطابق آن عمل کرد.

آب در طبیعت، به اشکال مختلف جامد، مایع و گاز وجود دارد، که آنچه مورد نظر و بحث ماست، شق سوم آن یعنی آب مایع می باشد، که برای شستشو بکار برده می شود. میزان دمای آب در طبیعت نیز، مختلف است، و بطور معمول از خیلی سرد تا خیلی گرم می باشد، که ما فقط درجات معینی را در فصول مختلف سال، مطابق با طبیعت درون بدن و پوست سر، با کمی تغییر به کار می گیریم. آب را از نظر میزان حرارت، بطور ساده و خارج از زبان علمی، می توان چنین تقسیم بندی کرد : آب سرد، نیمه سرد، معمولی، ولرم، نیمه گرم، گرم، داغ و جوش مطابق درجه حرارت هوای هرفصلی، حرارت آب مصرفی، برای شستشوی پوست و موی سر تغییر می کند، که کیفیت استفاده از آن را در رابطه با هر فصلی، در جدولی تنظیم نموده، ارائه می دهیم، که بهتر است، در هر فصلی، با حرارت ذکر شده در آن موها را شستشو داد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: