تاثیر صداهای ناهنجار بر ریزش مو

ما فقط به شرح پاره ای از صداهای ناهنجار می پردازیم، که آسیب های عمده به روح و اعصاب انسان وارد می سازد، و در ریزش موها موثر است:

  • از جمله صداها، که بشر از دیرباز، به تقلید از طبیعت و به تبعیت از دستگاه های صوتی حنجره ای خود، به ایجاد آن دست یازیده، صدای موسیقی است.
موسیقی اگر براصول و قواعدی که استادان مسلم این فن تنظیم و تربیت داده اند استوار باشد، دلنواز، تسکین بخش و روح پرور خواهد بود.

در اینجا لازم است، به این نکته اشاره کنیم، که گاهی در بعضی از بیمارستانهای کشور مختلف جهان، از صدای موسیقی صحیح در درمان بعضی از بیماریها استفاده می شود.

لیکن این عامل تطلیف روح انسانی نیز زیر سیطره قدرت ماشینیزم، به هیولای دل آزاری بدل گشته و اذیت کننده ی روان و اعصاب شده است.

سازندگان تجارت پیشه دستگاههای صوتی الکتریکی، در رقابت با یکدیگر، و به قصد سودیابی بیشتر، چنان تنوع و پیچیدگی به آنها داده اند، که استفاده برخی از این دستگاهها جنبه ی تفننی و حتی تخصصی پیدا کرده است، بطوری که هرچه تعداد باندها بیشتر و قدرت انعکاس صوتی دستگاهی نیرومندتر باشد، مطلوبتر می نماید. نتیجه این سودجویی کمپانی های تولید کننده به آنجا کشیده شده است، که صداهای بلند و گوش خراش بسیاری از این دستگاههای صوتی تولیدی آنها، باعث خرد شدن اعصاب شنونده ها می گردد.

بدیهی است، که تأثیر نامطلوب این اصوات روی موها چنان روشی است، که نیاز به ارائه هیچ سند و مدرکی نیست، زیرا که همیشه گفته ایم، موها از حساسترین اعضای بدن آدمی به شمار می روند، و در برابر ملایمات و ناملایمات زودتر از هر عضو دیگر بدن از خود واکنش نشان می دهند.

  • از صداهای ناهنجار دیگر، که از آفات بزرگ شهرهای پرجمعیت محسوب می گردد، می توان از سروصدای اتومبیلها و بوق زدنهای مکرر و ناهنجار آنها در خیابانها نام برد، که اثرات سویی روی اعصاب شهروندان می گذارد.
برای اینکه به گفته خود تصویر روشنی بدهیم، اجمالاً به شرح واکنشهایی می پردازیم، که از بوق زدن نابهنگام اتومبیل به آدمی دست می دهد.

وقتی در خیابان، آرام و بی پروا و با اندیشه حل و فصل کاری که در پیش داریم حرکت می کنیم، ناگهان اتومبیلی با صدای گوش خراش بوق بلند و ممتدی را به صدا در می آورد، آنگاه در ارگانیسم وجود آدمی چه حادثه ای رخ می دهد؟

اولاً شخص رشته فکرش را از دست می دهد، ثانیاًیکه خورده، اختلالات ناگهانی در رشته های عصبی رخ داده، شخص به یکباره دچار سردرگمی مخصوص می شود، و تا بازیابی طبیعی پیشین خود را، زمان چندی را از دست می دهد.

از همه مهمتر شوک وارد شده است، چرا که شخص بر اثر شنیدن صدای ناگهانی بوق اتومبیل شوکه می شود و ما اثرات ناگوار این شوکهای ناگهانی را در مبحث مربوط به شوکهای وارد شونده بررسی و تشریح نموده ایم.

بهرصورت زندگی تشنج آفرین شهرنشینی چنان است، که شخص پس از فراغت از کار روزانه، زمانی که به خانه باز می گردد، حالتی خسته و عصبی دارد، که بیشتر معلول همان سروصدا و بوق زدن اتومبیل ها می باشد، که اثر این صداهای ناهنجار مدتها در مغز باقی می ماند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
: امتیاز : 1 تعداد رای : 0
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: