گلیسیرین و فواید آن برای پوست

موارد استفاده از گلیسیرین برای مراقبت های پوستی بسیار زیاد است. این ماده علاوه بر اینکه پوست را مرطوب نگه می دارد بلکه بعنوان یک پاک کننده نیز عمل می نماید.

گلیسیرین ترکیب پلیل است و این یک پلیل تکپار ( مونومریک ) یا الکل است که شامل سه گروه هیدروکسیل است.همچنین این جزء جدایی ناپذیر از تری گلیسیرید است. روغن گلیسیرین بی رنگ و بی بو است و دارای چسبندگی بسیار است و طعمی شیرین دارد. این ماده در فرآورده های داروئی نظیر شربت سرفه و اکسیر مورد استفاده قرار می گیرد. بعلاوه از آن در کرم و پماد به عنوان نگه دارنده و یا عامل نرم کننده استفاده می کنند. از موارد دیگر می توان به استفاده از گلیسیرین در محصولات مراقبتی پوست نظیر صابون ، لوسیون و اسکراب های بدن اشاره کرد که خاصیت حفظ رطوبت در پوست را دارند. روغن گلیسیرین برای هر نوع پوستی مناسب است و در مقایسه با سایر محصولات مراقبتی پوست ارزان قیمت می باشد. البته مطمئن شوید که از نوع رقیق شده آن استفاده می کنید علاوه بر آن گلیسیرین را نباید بطور خالص مورد استفاده قرار دهید زیرا رطوبت پوست را جذب می کند.

فواید

ـ لوسیون

لوسیون ماده ای است که به نگهداری آب در پوست کمک می کند. این مواد اغلب به سایر محصولات به منظور کمک به آنها برای حفظ رطوبت اضافه می شود. گلیسیرین نیز همانند لوسیون برای پوست عمل می کند. گلیسیرین جذب کننده رطوبت موجود در طبیعت است و توانایی جذب آب و رطوبت از هوا را دارد و این رطوبت را جذب پوست می کند. در این حالت از دست دادن آب به علت تبخیر نیز به حداقل می رسد و این امر پوست را مرطوب و لطیف نگه می دارد.

ـ بلوغ سلول

باور عمومی بر این است که گلیسیرین نقش مهمی در بلوغ سلولی ایفا می کند. تحقیقات نشان داده است که گلیسیرین از طریق مجرای سلول های پوستی به سطح پوست برده می شود. فعل و انفعالات موجود میان گلیسیرین و یک آنزیم به نام فسفولیپاز D سبب تسهیل بلوغ سلولهای پوست می شود. علاوه بر این یک مطالع بر روی موش هایی که اصلاح ژنتیکی شده اند ـ بطوریکه کانال های مخصوص حمل گلیسیرین را ندارند ـ انجام شد و براساس آن وقتی گلیسیرین بصورت موضعی و خوراکی به آنها داده شد مشکلات پوستی این موش ها تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کرد.

ـ طبیعت غیر سمی

طبیعت غیر سمی گلیسیرین آن را به محصولی ایمن برای استفاده در محصولات پوستی کودکان تبدیل کرده است. همچنین یک جزء اصلی در محصولات زیبایی بشمار می آید زیرا زمانیکه با مواد دیگر مخلوط می شود پایداری شیمیایی خود را از دست نمی دهد و حتی می تواند عمر مفید محصول را طولانی نماید. برخلاف برخی از محصولات مراقبتی پوست که حاوی مواد شیمیایی هستند و ممکن است با پوست خشن باشند و حتی باعث تحریک و یا ایجاد یک واکنش حساسیتی شوند ، گلیسیرین احتما بروز واکنش های آلرژیک را بسیار کاهش می دهد. توصیه می شود افرادی که پوستی حساس دارند با اطمینان خاطر از محصولات حاوی گلیسیرین استفاده نمایند. با این حال باید مطمئن شوید که این محصولات حاوی مواد افزودنی که ممکن است واکنش های آلرژیک ایجاد نمایند، نباشند.

ـ ساختار پوست

با پر کردن ماتریکس بین سلولی به بهبود و محافظت از پوست های خشک کمک می کند همچنین به ساخت ، ساختار پوست نیز کمک می نماید. خواص لوسیون و جاذب رطوبت این ماده آن را به یکی از بهترین محصولات برای پوست های خشک تبدیل نموده است. گلیسیرین تنها مقدار مناسبی از رطوبت مورد نیاز را برای آبرسانی به پوست های خشک جذب می کند. همچنین بعنوان مانعی در برابر از دست دادن رطوبت عمل می نماید.

نحوه استفاده از گلیسیرین

ـ این ماده به شدت برای لب های خشک ، ترک خورده و زخم توصیه می شود. گلیسیرین را باید مستقیما به لب بمالید بخصوص در فصل زمستان مانع ترک خوردن لب می شود.

ـ گلیسیرین را می توان به نرم کننده های لب اضافه نمود و یا آن را با خامه شیر مخلوط کرد و بر روی لب مالید. همچنین توصیه می شود که از رژ لب هایی که حاوی گلیسیرین هستند استفاده نمایید زیرا سبب هیدراته شدن لب ها می شوند.

ـ گلیسیرین برای پوست های چرب بسیار مفید است و ثابت شده است که در درمان آکنه نیز موثر است همچنین می تواند بعنوان پاک کننده نیز مورد استفاده قرار بگیرد. این ماده این ویژگی را نیز دارد که چین و چروک ها را کاهش میدهد و البته از پوست در مقابل عفونت های باکتریایی مراقبت می نماید.

ـ می توانید آن را بطور خالص استفاده کنید و یا آن را به نرم کننده های پوست اضافه نمایید. همچنین می توانید گلاب و گلیسیرین را مخلوط نموده و از آن بعنوان نرم کننده استفاده کنید.

با خیال راحت می توانید از صابون ها و نرم کننده هایی که حاوی گلیسیرین هستند استفاده نمایید زیرا این ماده عوارض جانبی برای پوست ندارد. همچنین برای درمان بیماریهای پوستی نظیر پسوریازیس و اگزما از آن استفاده می شود. با استفاده از گلیسیرین پوست شما همیشه هیدراته و سالم باقی می ماند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: