شستشوی منظم پوست و استفاده از وسایل شخصی مانع از بروز بیماری‌های مختلف پوستی در انسان می‌شود. افراد باید در همه دوران زندگی خود از پوست و موی خود مراقبت کنند زیرا مراقبت مناسب از این دو بخش، مانع از بروز پیری زود رس و ایجاد چین و چروک پوست در افراد می‌شود.

در ضمن ،رعایت بهداشت و شستشوی مرتب پوست، مانع از ابتلا به بیماری‌های عفونی در پوست و یا انواع بیماری‌های انگلی ، میکروبی یا ویروسی پوستی در انسان می‌شود.به علاوه در خصوص اهمیت رعایت بهداشت در محل‌های عمومی از جمله استخرهای شنا باید گفت که افراد پیش از وارد شدن در آب استخر، باید با صابون یا شامپو بدن خود را شستشو دهند و این عمل را پس از خروج از استخر شنا نیز تکرار کنند . البته همراه داشتن وسایل شخصی هنگام مراجعه به استخرهااهمیت زیادی داشته و قرار دادن وسایل شخصی روی زمین یا اختلاط آن ها با وسایل دیگران از جمله رفتارهای غیربهداشتی افراد است که می تواند سلامت پوست و موی انسان را به مخاطره اندازد.همچنین افرادی که پوست خشک دارند باید از صابون‌های کرمدار با ‪ PHخنثی یا اسیدی استفاده کنند زیرا استفاده از صابون‌های قلیایی یا شستشوی بیش از حد پوست، خشکی پوست آنان را تشدید خواهد کرد.

بهداشت

استفاده از لوسیون‌ها یا کرم‌های مرطوب‌کننده را برای پوست‌های خشک الزامی است و افرادی که پوست‌های خشک دارند نباید لباس‌های خشن بپوشند یا از لباس زیر مشکی استفاده کنند زیرا این البسه می تواند در این افراد تولید حساسیت، خارش و در نهایت لک‌های ماندگار پوستی کند.

همچنین در مورد استفاده از وسایل آرایشی باید یاد آوری کنیم که براساس آمارهای مراکز تحقیقاتی، شایع‌ترین حساسیت‌های پوستی بخاطر استفاده از وسایل آرایشی است که می‌تواند خارش، قرمزی، حساسیت و حتی پوسته، پوسته شدن، پوست بدن انسان را به همراه داشته باشد وافراد ضمن رعایت بهداشت، در صورت بروز هر نوع مشکل پوستی در این مورد باید به متخصصان مراجعه کنند.

فراموش نکنید برای استفاده کردن از انواع لوازم و کرم‌های آرایشی باید به نشانه‌های معتبر و تاریخ مصرف آن توجه کرد. ضمن این که افرادی که پوستی مستعد برای رشد اکنه یا جوش دارند نباید از کرم‌های چرب استفاده کنند.

استفاده زیاد از سشوار و برس عامل مهمی در خشکی مو و نابودی ریشه مو محسوب می شوندو نباید موقع جمع کردن مو از گیره‌ها یا کش هایی استفاده کرد که مو را به شدت کشیده و آن را سست کند.درکنار رعایت تمامی این موارد، داشتن یک رژیم غذایی خوب و متعادل از مهم‌ترین عوامل داشتن یک پوست خوب به شمار آمده و اگر فرد برای تعادل وزن از برنامه غذایی و رژیم خاصی استفاده می‌کند باید به طور همزمان برای حفظ شادابی و سلامتی پوست و مو ، حبوبات ، میوه و سبزیجات مصرف کند تا ویتامین‌ها و پروتیین های مورد نیاز بدن او تامین شود. سبزیجات و میوه جات رنگ دار مثل گوجه فرنگی، مرکبات و انواع توت‌ها حاوی ویتامین بیشتری هستند که در حفظ جوانی و شادابی پوست بسیارموثر است

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: