کلاه و ریزش مو

یکی از رایج ترین سوال های آقایان ، این است که آیا رابطه مستقیمی بین پوشیدن کلاه و ریزش موها وجود دارد یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال باید ابتدا به چند نکته در مورد ریزش مو اشاره کرد: به طور کلی ریزش مو دلایل مختلفی دارد. شایع ترین این دلایل «ریزش موی آندروژنیک» یا «ریزش موی مردانه» است. مسئله وراثت در ریزش موی آندروژنیک ، نقش به سزایی دارد. کسانی که از یک طرف با ریزش موی ارثی مواجه هستند (یعنی یا پدر یا دایی آن ها به ریزش موی ارثی مبتلاست) ، تا حدی امکان به ارث بردن این مشکل را دارند. از سوی دیگر ، معمولا ریزش موی بارزتری در افرادی که این مشکل را از هر دو طرف (پدر و دایی) به ارث برده اند ، در سنین پایین تر مشاهده می شود.

برخی از ریزش موها نیز منطقه ای است ؛ یعنی این مشکل به واسطه یک پدیده خودایمنی بروز می کند. به عبارت ساده تر ، در چنین شرایطی سیستم ایمنی بدن به موها حمله می کند و باعث ریزش آن ها می شود. البته این یک پدید ایمونولوژیک است که معمولا خود به خود به وجود می آید و با مصرف دارو در موارد محدود هم بهبود پیدا می کند.

کلاه بی تقصیر نیست

استفاده از کلاه تنگ باعث ساییده شدن و تحمیل ضربه به موها می شود ؛ در این صورت بعید نیست که نوعی ریزش مو مانند ریزش موهای ناشی از کشش مشاهده شود. باور اینکه کلاه باعث ریزش مو می شود ، باور علمی و درستی نیست ؛ زیرا خیلی از افراد با وجود استفاده از کلاه ، موهای خوب و پرپشتی دارند. شاید دلیل شایع شدن این باور غلط ، ریزش موهای پسرها پس از برگشتن از سربازی و استفاده اجباری از کلاه باشد. اما بهتر است بدانید پسرها هنگام رفتن به سربازی در سنی هستند که ریزش موهای ارثی در آن ها بارز می شود ، بنابراین گاهی ریزش موی خود را به استفاده طولانی مدت از کلاه ربط می دهند. در صورتی که اصلا این گونه نیست و استفاده از کلاه مناسب نمی تواند به خودی خود باعث ریزش موها شود. با این تفاصیل به تمام افرادی که قصد استفاده از کلاه دارند ، توصیه می شود حتما از کلاه هایی با کش نرم استفاده کنند تا موهای آن ها دچار کشش و ناراحتی نشود.

ریزش مو و ابتلا به بیماری داخلی

ریزش مو ناشی از ابتلا به برخی از بیماری های داخلی نیز وجود دارد ؛ مثلا شایع ترین علت ریزش مو در خانم ها ، فقر آهن است ؛ اگر ذخیره آهن بدن از حدی کمتر شود ، موها شروع به ریختن می کنند. کسانی که رژیم های سخت می گیرند و کسانی که دچار فقر پروتئین و کربوهیدرات هستند و به طور ناگهانی وزن شان را پایین می آورند ممکن است با ریزش مو مواجه شوند. استرس بالا در اثر کاهش وزن های شدید نیز می تواند به ریزش مو منجر شود. مبتلایان به کم کاری یا پرکاری تیروئید هم ممکن است تا برطرف نشدن مشکل دچار ریزش موی کنترل نشده شوند. بالا رفتن سن در آقایان و خانم ها هم می تواند تراکم موها را کاهش دهد. بنابراین ریزش مو با افزایش سن کاملا طبیعی است و نباید آن را به پوشیدن یا نپوشیدن کلاه نسبت داد.

ریزش موی ناشی از کشش هم نوعی از ریزش مو است. کسانی که به مدت طولانی یا شدید موهای خود را تحت کشش قرار می دهند ، پس از مدتی دچار ریزش مو می شوند. مثلا سیاه پوست ها یا افرادی که دارای موهای فری هستند ، گاهی موهای خود را به مدت طولانی و محکم می بندند و پس از مدتی، ریزش موی آن ها از ناحیه شقیقه شروع می شود. خانم ها یا کسانی هم که مدام موهای خود را با کش محکم می بندند، در ناحیه ای که موهای آن ها تحت کشش بوده است با ریزش مو رو به رو خواهند شد. به هر حال با مشخص شدن علت ریزش مو می توان آن را به سادگی درمان کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: