مه شو :این روزها تناسب اندام و روی فرم بودن بدن بیشتر از هر زمان دیگری در گذشته ،فکر افراد را به خود مشغول کرده و تقریبا همه ،از پیر و جوان ،برای رسیدن به این هدف ،سخت تلاش می کنند.

در دنیای مدرن امروز ،داشتن اندامی زیبا و جذاب،از اولویت های زندگی بسیاری از افراد محسوب شده و همه به دنبال پاسخ سوالاتی هستند که در این مورد با آن مواجه می شوند.

brain2

دراینجا قصد داریم در مورد این سوال که آیا فعالیت های ذهنی هم قادر به سوزاندن چربی ها و کاهش وزن هستند یا خیر !نکاتی را از جانب کارشناسان امر ،در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

آیا تمرینات ذهنی ،کالری می سوزانند ؟

مغز برای تولید انرژی ،نه از سوزاندن مولکولهای چربی ،بلکه از گلوکز استفاده می کند .بنابراین تغییری چشمگیر درتوده بدن ، بسیار بعید به نظر می رسد.

مغز ارگان بسیار عجیب و پیچیده ای است که کنترل حرکات،احساسات و عملکرد بدن را در اختیار دارد و همانند یک خیمه شب باز کاملا حرفه ای ،تمامی حرکات بدن را ماهرانه و بی توقف هدایت می کند و همه ما می دانیم اگر فقط لحظه ای مغز از هماهنگی با بدن خارج شود ،چه اتفاقاتی ممکن است رخ دهد . واقعا شگفت انگیز است که چه تعداد نورون بی وقفه ،برای انجام چنین وظیفه دشواری ،شب و روز کار می کنند .

طی مطالعه ای که توسط یک گروه پزشکی و تحقیقاتی در دانشگاه کانادا انجام شد ،از 14 دانشجو خواسته شد که به مدت 45 دقیقه ،روی یک سری فعالیت های مختلف مثل خلاصه نویسی اسناد ،انجام کارهای پیچیده کامپیوتری ... کار کنند.

نتیجه این بود که افرادی که بیشتر از مغز خود استفاده کرده بودند ،بعد ازصرف ناهار که جزئی از این پروژه تحقیقاتی بود ،نسبت به آنهایی که فعالیت ذهنی کمتری داشتند ،کالری بیشتری سوزاندند.

brain

به علاوه ،تغییرات قند خون ،فشار خون بالا،افزایش هیجان ، اضطراب و ضربان قلب و بالا بودن سطح کورتیزول (هورمونی که در زمان استرس ترشح می شود.) ،در دانشجویانی که مغز آنها بیشتر در گیر شده بود ،به وضوح مشاهده شد.

به علاوه نتیجه دیگری که از این تحقیق به دست آمد این بود که زمانیکه فرد فعالیتی را تحت فشار انجام می دهد ،بیشتر به خوردن ترغیب می شود ،نه به این دلیل که مغز نیاز به سوخت گیری دارد ،بلکه به این خاطر که این فشار به بدن تحمیل شده است و این نشان می دهد که هرگاه فعالیت ذهنی به آسانی انجام نشود ،بدن را وادار به چالش خواهد کرد .

انجام بازی هایی مثل سودوکو و جدول کلمات،به ازای هر ساعت بازی ،90 کالری می سوزاند.هر چه فعالیت پر چالش تر باشد ،بهتر است.این بحثی بی چون و چرا در خصوص کاهش وزن است ،چرا که مغز ،مولکولهای چربی را نمی سوزاند ،بلکه برای بیرون راندن انرژی به گلوکز نیاز دارد!

brain1

مغز با وزن 1/4 k خود ،به 20 درصد RMR (میزان متابولیسم زمان استراحت )احتیاج دارد تا بتواند از آن به عنوان سوخت برای بخشی از فعالیت هایی که آنها را ماهرانه مدیریت می کند ،استفاده نماید.

RMR همه افراد یکسان نیست و عواملی مثل جنسیت ،سایز ،سن و سلامت عمومی بدن ،میزان آن را مشخص می کنند.با فرض اینکه RMR فردی 1/300 کالری باشد ،مغز در هر دقیقه به0.18 کالری یا به عبارتی 10.8 کالری در هر ساعت نیاز خواهد داشت.

دکتر لویتسکی ،استاد تغذیه و روانشناسی دانشگاه کورنل معتقد است زمانیکه بدن درگیر فعالیت ذهنی می شود ،متابولیسم بدن افزایش می یابد.

مطمئنا مغز برای انجام فعالیت های پیچیده خود ،نیاز به انرژی دارد و بدون وجود منابع کافی انرژی ،فرد احساس ضعف و خستگی خواهد کرد.

زمانیکه جدول حل می کنید ،یک فعالیت ذهنی پرچالش را انجام می دهید .به خاطر داشته باشید که هر چه بیشتر فکر کنید ،بالقوه کالری بیشتری هم می سوزانید.هر نوع استرسی که مغز تجربه می کند ،مثل بازی های تاکتیکی /منطقی یا هر نوع بازی که برای انجام آن ،چین بر پیشانی شما نقش می بندد ،مغز نیاز به دریافت گلوکز بیشتری از خون خواهد داشت تا بتواند کاملا قدرتمند و ماهرانه و سریعتر شما را پیروز میدان سازد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲۵ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: