اندام حرفهٔ مورد علاقه من است. اما من هم به عنوان مادر سه کودک، کارهای بسیاری دارم که باید انجام دهم. گاهی اوقات آنقدر گرفتار هستم که حتی فرصت استراحت کردن هم ندارم. با وجود اینکه می دانم ورزش چقدر برای تندرستی و سلامت مهم است و از فعالیت در این زمینه لذت میبرم، اما همیشه آنطور که می خواهم در انجام تمرینات منظم نیستم.

شغل من ایجاب می کند تا به اشخاصی که برای شروع این تمرینات و حفظ و ادامه آن مشکل دارند کمک کنم. اگر شما هم جزو این گروه هستید همدردان بسیاری دارید. به هر حال هر شخصی میداند که ورزش کردن چقدر برای سلامتی مهم است. اما وقتی محققان بین مردم می روند و از آنها می پرسند واقعاً برای متناسب ماندن چه کاری انجام می دهند، متوجه می شوند بین حرف و عملشان تضاد بسیار است. درست است که افراد بسیاری در باشگاهها فعالیت میکنند و یا بسیاری از زنان جزو شرکت کنندگان مسابقات دو هستند، ولی این فعالیت ها همیشه در حاشیه انجام می شود. طبق گزارشهای داده شده از مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها، بیش از به زنان آمریکایی خانه نشین هستند.

درگذشته متخصصان تناسب اندام نسبت به افرادی که تحرک کافی نداشتند، ناامید شده بودند. ولی امروزه ما در مورد این حرفه واقع بین تر شده ایم. میدانیم تبدیلی علم به عملی بسیار مشکلی است و بیشتر و بیشتر در مورد اینکه چگونه این عامل می تواند برایمان مفید باشد یاد گرفته ایم.

پنج مرحله برای تغییر

همهٔ ما با فعالیت های ساده نظیر ترک سیگار یا تمیز کردن میز کارمان و یا بلند کردن وزنه های گوناگون تلاش می کنیم تا در زندگیمان تغییرات مثبت ایجاد کنیم. در واقع با انجام این فعالیت ها متوجه شده ایم که ترک عادت های گذشته اندکی مشکلی است.

محققانی که در مورد سیگاری ها تحقیق میکنند، متوجه شده اند که وقتی آنها تصمیم به ترک سیگار می گیرند وارد مرحله ای قابل پیشبینی می شوند. در هر مرحله با مشکلی متفاوت روبه رو می شوند و میتوانند از منابع مختلفی کمک بگیرند. این طرز تفکر باعث افزایش اثرات برنامهٔ ترک سیگار آنها شد و باعث شد محققان به جنبه ای دیگر از این عامل توجه کنند. این مراحل فقط مختص افراد سیگاری نیست بلکه برای افرادی که سعی میکنند عادت های گذشته خود را ترک کنند نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

در اینجا به پنج مرحله که بخشی از تمرینات آموزش قدرت است اشاره می کنیم:

مرحله ۱ : قبل از تفکر: چیزی در مورد آموزش قدرت و اینکه چه کاری میتواند برای شما انجام دهد نمیدانید. بنابراین نیازی نسبت به آن در خود احساس نمی کنید و احتیاجی به آن ندارید.

مرحله ۲: تفکر: نسبت به آموزش قدرت علاقه مند می شوید و میدانید که این برنامه شما را قوی تر و سالم تر میکند. می خواهید این برنامه را شروع کنید، ولی نمی دانید از کجا و چطور.

مرحله ۳: آمادگی: هنوز شروع به وزنه برداری نکرده اید. در این مرحله فقط به این برنامه فکر می کنید و پله های شروع این برنامه را به هم متصل می کنید.

مرحله ۴: عملی: این مرحله جالب در شش ماه اول برنامه آموزش قدرت است. به تدریج پیشرفت می کنید. از تمرینات لذت می برید و فواید ان را مشاهده می کنید.

مرحله ۵: تداوم: این برنامه در زندگی شما یک عادت می شود، عادتی که دیگر نمی توانید آن را ترک کنید، مانند مسواک زدن.

بعضی از افراد در طول این پنج مرحله به آرامی حرکت میکنند. آنها در مورد آموزش قدرت خیلی چیزها یاد گرفته اند و سعی میکنند آن را امتحان کنند. به سرعت چند وزنه میخرند و زمان های جداگانه ای را برای انجام تمرینات در نظر میگیرند. این افراد یک سال بعد متناسب تر و قوی تر می شوند و نسبت به انجام این تمرینات احساس تعهد میکنند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: