تنفس کامل (Pranayama)

پس از اینکه در انجام تنفس دیافراگمی (شکمی) موفق شدید، به انجام این تمرین بپردازید. به یکی از حالتها بنشینید و پشت را کاملاً صاف نگهدارید مانند تنفس دیافراگمی قسمت های پائینی شش های خود را پر کنید تا شکم بر جسته شود. اکنون به آرامی ورود هوا را از بینی ادامه دهید تا قسمت های میانی شش ها و پر و دنده ها نیز منسبط شوند. سینه خود را جلو دهید و شانه ها و سر را به عقب و بالا ببرید و ورود هوا را ادامه دهید تا قسمت بالائی نیز کاملاً منبسط شوند. اکنون ظرفیت شش ها به حداکثر رسیده و تمام بخش های آن به فعالیت افتاده اند. هوا را مدت دو ثانیه حبس نمائید و در هنگام خروج هوا ابتدا قسمت پائینی، بعد از آن میانی و در خاتمه بالائی را تخلیه کنید.

تمرین فوق یک تنفس کامل محسوب می شود و خیلی مهم است که بیش از ظرفیت خود به شش ها فشار نیاورید و زمان دم و حبس هوا و بازدم را به اندازه ای تنظیم کنید که، موجب کوفتکی و فشاردستگاه تنفسی نشود.

این تنفس را روز اول پنج بار تکرار کنید و هر روز یک ثانیه به زمان حبس هوا بیفزائید تا پس از مدتی برابر زمان دم و بازدم شود.این تمرین یکی از مشق های مهم یوگا است و پس از یاد گرفتن تکنیک آن همه روزه آن را تمرین کنید و تعداد آن را طی روزهای متمادی به پانزده الی سی مرتبه پشت سرهم برسانید.

آرامش کامل (Shavasana)

به پشت روی زمین بخوابید و تمام عضلات و اعضای خود را مطابق شکل (4) رها سازید و فکر کنید که عضلات بدن از انگشتان پا تا مغز سر بتدریج شل و آرام می شوند. سنگینی بدن خود را کاملاً روی سطوح زمین حس کنید تا در سلسله اعصاب لذت و انبساط مطبوعی پدیدار شود. حالت آرامش کامل را از این پس بعد از اتمام تمرینات بدنی انجام دهید و تا وقتی آنرا ادامه دهید که حس کنید تنفس ها آرام و ماهیچه ها به رخوت کامل رسیده اند.

موادی که برای تغذیه استفاده می شوند و بر روح انسان اثر مهمی دارند. غذائی که از اجساد حیوانات ساخته می شود، طبع انسان را وحشی و فکر را نا آرام بار می آورد. غذاهای گیاهی خام و تغییر نیافته بعلت داشتن مواد حیاتی تازه و زنده بسرعت وارد جریان خون شده و تولید هیچگونه ماده سمی نمی کنند.

چگونه تمرین تنفس کامل (Pranayama) و آرامش (Shavasana) در یوگا انجام می شود؟

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: