Samadhi (سامادهی) در یوگا

سامادهی یعنی هشیاری عالی و خودشناسی و ثمره تمام مراحل یوگا است در این مرحله عقل ناقص و اکتسابی به روح عالی می پیوندد و روح در حد کمال روبه پرواز می باشدو بجائی می رود که بوجود آمده (قطره به دریا منتهی می شود) عرفا می گویند کافیست که یک لحظه عقل روح عالی را ببیند ، در آن لحظه تمام زندگی عوض می شود.

حالت چرخ (Chakrasana)

به پشت روی زمین بخوابید و زانوها را خم کرده بالا بیاورید تا کف پاها روی زمین قرار گیرند. کف دستها را در بالای سر، روی زمین قرار دهید (ش 1).

باسن را از زمین بلند کنید و دستها را منقبض نمائید (ش 2). به سینه و شکم قوس دهید و سر را از عقب برگردانید تا سنگینی بالای تنه روی دستها و سر قرار گیرد (ش 3) حالت نهائی این آسانا، فاصله گرفتن سر از زمین می باشد.

اگر نتوانستید مرحله چهارم این آسانا را انجام دهید، می توانید در خلال کنترل تنفسها لحظاتی در این حالت بسر می برید تا به مغز خون برسد و ستون فقرات تحت نرمش مناسبتی قرار گیرد و همچنین سبب متناسب شدن شکم و کمر و انعطاف ستون فقرات شود.

اگر توانستید حالت چرخ را تا این مرحله انجام دهید، در هنگام توقف مادامیکه نفس عمیق می کنید. دستها را منفبض نموده و سعی کنید که صورتتان مقابل زمین قرار گیرد. آسانای فوق ترکیبی از حالت ماهی و پل است و تمام نواحی ستون فقرات را به عقب انحنا می دهد. از اینرو این حرکت را هنگامی انجام دهید که تسلط کافی در انجام آسانای نامبرده را داشته باشید.

اثر

این حرکت موجب کشش و تقویت عضلات رانها ، شکم، سینه و گردن می شود. انحنای ستون فقرات که تحت تأثیر تنفسها صورت می گیرد، سبب نرمش نخاع شده و سلسله اعصاب را تقویت می کند بطور کلی تمام سیستم بدن در انجام این آسانای تحت نرمش مناسب قرار می گیرد و اگر روزانه یک دقیقه آنرا انجام دهید، تمام روز از انعطاف عضلات و شادابی اعصاب برخوردار خواهید بود.

درون بینی

در این حالت شخص در جستجوی خویشتن است.

یوگا و درون بینی

کسی که تمرینات یوگا را بصورت یک عادت همیشگی انجام می دهد، ستون فقرات خود را برای نشستن های طولانی که موجب تمرکز فکر می شود. تقویت می نماید. چون استقامت و انعطاف ستون مهره ها در تقویت اعصاب و ایجاد آرامش در فکر نقش مهمی را بازی می کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: