نرمش چشمها (Trataka)

اگر با چشمهای خود بیش از اندازه کار می کنید و مجبورید اکثر کارهای خود را توسط آنها انجام دهید و هنوز دچار عینک نشده اید، بدون تردید می توانید با نرمشهائی که ماهیچه ها و اعصاب آنرا تقویت می کند، این عضو دقیق و حساس را در برابر ناراحتیهای مختلف مقاوم سازید.

به یکی از حالتها پشت به نور بنشینید و ستون فقرات را کاملاً صاف نگاه دارید و سعی کنید که در هنگام تمرینات سر و صورت ثابت و بدون حرکت باشند و در هر جهت کره چشم را دو ثانیه متوقف کنید.

  1. به ابروها و سپس به لب بالائی نگاه کنید این تمرین را سه بار تکرار نمائید و پس از آن چشمها را ببندید(ش 1)
  2. از گوشه راست چشم به منتهی الیه سمت راست و از گوشه چپ به منتهی الیه سمت چپ نگاه کنید و پس از آن چند لحظه چشمها را ببندید (ش2).
  3. به آرامی کره چشمها را روی محیط دایره ای از چپ براست بگردانید و سعی کنید که قطره دایره را افزایش دهید این تمرین را سه بار از چپ براست و سه بار از راست به چپ انجام دهید. چشمها را ببندید. (ش3)
  4. سر را به عقب خم کرده و به نوک بینی نگاه کنید و پس از دو ثانیه به انتهای مسیر دید و به یک نقطه ثابت نگاه کنید. این تمرین را نیز سه بار انجام دهید.
حالت آرامش چشمها

پش از انجام تمرینات فوق، دستهای خود را روی چشمها بگذارید و اطاقک کاملاً تاریکی برای آنها درست کنید و چشمها را ببندید و حداقل دو دقیقه در این حالت در خلال آرامش کامل بسر برید. سعی کنید در انجام تمرینهای فوق به هیچ عنوان به چشمهای خود فشار نیاورید و آنها را خسته نکنید و هنگامی آنها را انجام دهید که اعصاب چشمها براثر کار زیاد خسته نباشند. در غیر اینصورت ابتدا به چشمها آرامش کامل دهید و پس از رفع خستگی کامل آنها، مشقهای مربوطه را انجام دهید.

در خلال کارهای اداری می توان لحظاتی به چشمها آرامش داد تا دوباره آنها پر از انرژی شوند.

اثر

انجام مداوم تمرینات چشمی باعث تقویت عضلات گرداننده و همچنین اعصاب آنها می شود و بر روی چشمهای دوربین، نزدیک بین و آستیگمات اثر مطلوبی دارد. اگر شما جزو آندسته از کسانی هستید که کارهای خود را اکثرا چشمی حس می کنید، قبل از اینکه به بیماریهای این عضو حیاتی مبتلا شوید همه روزه چشمهای خود را نرمش دهید و در مواقعی که بر اثر کار زیاد خسته می شوند، به چشمها بطریقه مذکور آرامش دهید.

تمرینات بدنی و تنفسی یوگا راه اتحاد نیروهای پراکنده و متضاد درونی را با یکدیگر می آموزد و کسی که بتواند از آنها نیروی واحدی بسازد، بوسیله آن به عمیق ترین زوایای نهاد خود حلول می کند و قوای خلاقه و استعدادهای درونی خود را شکوفا می سازد. در آن لحظه

شخص خود را به ظهور رسانیده و جواب تمام سوالات را یافته، زیرا انسان یک نمونه کوچک از عالم خلقت و طبیعت است و همه چیز در خود او نهفته است.

نرمش و آرامش چشمها (Trataka) در یوگا

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: