بسیاری از مردم معتقدند که الکل یک درمان موثر برای آکنه بشمار می آید.برخی اما نظر متفاوتی دارند. بطور کلی اعتقاد بر این است که الکل سبب تسکین پوست شده و نقش ضدعفونی کننده دارد. با این حال در این مقاله مه شو سعی بر آن دارد تا به پاسخ این سوال بپردازد که استفاده از الکل بر روی پوست تا چه حد سبب درمان جوش و آکنه خواهد شد؟

آکنه یک مشکل جهانی بشمار می آید که بدون توجه به جنسیت یا نوع پوست بر روی صورت فرد ظاهر می شود.بنابراین افراد به دنبال راهکارهای گوناگونی جهت درمان این مشکل هستند.

این باور بطور گسترده ای در میان مردم وجود داشت که بنزوئیل پراکسید محبوب ترین روش برای درمان آکنه است.حال بگذارید گسترده تر در این رابطه بحث کنیم.

الکل پاک کننده چیست؟

رسما با عنوان الکل ایزوپروپیل شناخته شده است.الکل پاک کننده در واقع نوعی از الکل است که از زغال سنگ و آب بدست می آید. از این ماده برای پاک کردن گریس ، روغن و سطوح کثیف استفاده می شود.همچنین از آن برای از بین بردن DNA نیز استفاده می شود، به همین دلیل در آزمایشگاههای پزشکی از آن برای پاک کردن نمونه های بافتی مشابه استفاده می شود.

الکل ایزوپروپیل دارای بوی ضدعفونی کننده می باشد به همین دلیل یک راه حل خوب پزشکی برای درمان جوش است. از این الکل برای تمیز کردن زخم و پاک کردن ناحیه تزریق استفاده می شود.

آیا الکل پاک کننده سبب درمان آکنه می شود؟

نظرات گوناگونی در رابطه با تاثیر این ماده در درمان آکنه وجود دارد.

ـ الکل دارای خواص ضدباکتریایی است در نتیجه تجمع باکتری هایی که منجر به ایجاد جوش می گردند را به حداقل می رساند.

ـ این باور وجود دارد که الکل بعنوان قابض عمل می کند و این بدین معناست که باعث کوچک شدن منافذ ترشح چربی می گردد و در نتیجه سبب کاهش شیوع بیماری های دیگر می شود.

ـ بسیاری معتقدند که الکل سبب خشک شدن پوست شده و در نتیجه شما پوستی تمیز ، روشن و زیبا خواهید داشت.

ـ اگر بخواهیم نگاهی منفی داشته باشیم الکل پوست را خشک می کند و باعث شکسته شدن آن می گردد. این امر ممکن است باعث احساس شدید سوزش به ویژه زمانیکه پوست خشک است یا جوش باز است، گردد.

ـ خشک شدن سبب افزایش تولید چربی توسط پوست می شود. که این در واقع عامل دفاعی پوست برای مبارزه با خشکی پوست است. بدون شک پوست خشک دردناک است و افزایش جوش و آکنه را بهمراه خواهد داشت.بنابراین عده ای معتقدند که الکل منجر به بروز جوش های جدید و بیشتر بر روی پوست می گردد.

ـ الکل بنوعی محرک پوست است و برای چشم بسیار مضر می باشد پس بهتر است در نزدیکی چشم استعمال نشود.

ـ الکل سلول های پوست را می کشد در نتیجه منافذ پوست با سلول های مرده گرفته می شوند.

ـ بسیاری از کارشناسان معتقدند که الکل در واقع درمانی موقت بشمار می آید.

همانطور که در قسمت بالا به آن اشاره شد الکل برای درمان آکنه مورد استفاده قرار می گیرد. اما نمی توان آن را یک درمان موثر برای آکنه بشمار آورد و نمی تواند در رده داروهای مفید قرار گیرد. پس بهتر است بعنوان درمان پوستی به آن نگاه نکنیم بخصوص اگر پوستی حساس داریم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
بر اساس رای ۵۷ نفر از بازدیدکنندگان
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: