یکی از روش های رایج زیبا سازی پوست ، آب رسانی است. با آب رسانی یا هیدرودرمی ، از راه بیرونی رطوبت پوست افزایش می یابد. با این روش به دلیل رطوبت رسانی به سلول های لایه شاخی و تورژسانس آن ها و تورم سلول ها ، پوست شاداب تر می شود و فرد احساس خوبی در مورد کیفیت پوست خود پیدا می کند ، اما چون اثر آب رسانی موقت است ، بهتر است فقط قبل از مهمانی یا مراسم خاص انجام شود.

بهترین سن برای آب رسانی

از 30 سال به بالا ، با افزایش سن ، چین و چروک پوست (به خصوص در پوست های خشک) بیشتر می شود. امروزه با به کار بردن روش هایی می توان با تزریق مواد جاذب آب ، پوست را هیدراته کرد. شایع ترین روش ، مزوتراپی است که در آن هیالورونیک اسید که یک گلیکوپروتئین جاذب آب است به پوست داده می شود تا کمبود آن را جبران کند. هیالورونیک اسید در پوست همه افراد وجود دارد اما با افزایش سن مقدارش کم می شود و از علل خشکی زیاد پوست ، کم شدن هیالورونیک اسید است.

نوشیدن 8 لیوان آب و خوردن میوه و سبزی کافی به عنوان آب رسان

موارد فوق نمی توانند جایگیزین آب رسانی شوند ؛ زیرا آب رسانی یک کار فانتزی است ، نه یک روش درمانی . این کار بیشتر برای زیبا و شاداب کردن پوست انجام می شود ، بنابراین کسی که پوست خوبی دارد ، به آن نیازی نخواهد داشت.

آب رسانی برای کسانی که پوست خشک یا چرب دارند

کسانی که پوست چرب و جوش دار دارند به دلیل این که بعد از هیدرودرمی باید از کرم های مرطوب کننده و چرب کننده استفاده شود ، بهتر است آب رسانی انجام ندهند ، چون جوش ها بیشتر می شوند ؛ اما کسانی که پوست خشک و معمولی دارند می توانند از این روش استفاده کنند و البته آب رسانی بیشتر برای پوست های خشک پیشنهاد می شود. بعد از آن هم لازم است از کرم های مرطوب کننده قوی استفاده کرد تا رطوبت پوست حفظ شود.

استفاده از دستگاه هیدرودرمی یا وسایل آب رسان در منزل

بهترین کار این است که برای رطوبت رساندن به لایه بیرونی پوست در منزل ، از دستگاه بخور یا اسید میوه ضعیف که لایه های شاخی را بر می دارد و در واقع نوعی هیدرودرمی انجام می دهد ، استفاده کرد. در این روش ، بخار آب جذب پوست می شود ؛ اما حتما باید بعد از آن از کرم های مرطوب کننده استفاده کرد تا رطوبت پوست را نگه دارد.

آرایشگاه ها و آب رسانی به پوست

انجام برخی از اقدام ها مانند پیلینگ با اسید میوه ضعیف یا هیدرودرمی به وسیله افرادی که آموزش دیده اند در آرایشگاه ها مشکلی ایجاد نمی کند. در برخی از آرایشگاه ها کسانی به این امور می پردازند که مدارک این کار را در ظاهر از خارج از کشور گرفته اند ؛ اما واقعیت این است که نمی توان به این مدارک اعتماد کرد. برخی از این افراد حتی به آن کشور هم نرفته اند و در عرض یک هفته می توانند این مدرک را بگیرند و اتفاقا مدرک باعث می شود جسورتر بشوند و کارهایی که اطلاعات چندانی هم در موردشان ندارند ، انجام دهند. برای مثال عده ای پیلینگ را با اسید قوی انجام می دهند که باعث سوختگی پوست ، ایجاد لک سفید و عوارض دیگر خواهد شد. مواردی داشته ایم که دچار این عوارض شده اند و مجبور شده ایم از لیزر درمانی برای بهبود نسبی آن ها استفاده کنیم. بنابراین حتما باید برای این موارد به پزشک متخصص پوست مراجعه کرد. اگر کسی مشکل خاصی مثل لک یا خال جدید پیدا کرد ، حتما باید با متخصص پوست مشورت کند. گاهی افراد از برخی بیماری های پوستی غفلت می کنند و یا به افراد ناآگاه برای درمان مراجعه می نمایند ، غافل از این که بعضی سرطان های پوست در ابتدا به صورت خال خود را نشان می دهند و اقدام های درمانی نسنجیده ای مانند سوزاندن آن خال به وسیله افراد ناآگاه ، ممکن است باعث مرگ بیمار نیز شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: